Mój diabeł stróż

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2011 22:22
Wokół listów Andrzeja Czajkowskiego i Anity Haliny Janowskiej.

On - najmłodszy laureat V Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w roku 1955, a w roku 1956 zdobywca III nagrody w Konkursie im. Królowej Elżbiety Belgijskiej. Artur Rubinstein mówi wówczas o Andrzeju Czajkowskim: "Jest jednym z najwybitniejszych pianistów swojej generacji, a nawet kimś więcej - to cudowny muzyk".
W Brukseli Andrzej otrzymuje stypendium Rządu Belgijskiego. Nie wraca już do Polski, ale zawsze podkreśla, że jest polskim pianistą i kompozytorem. Koncertuje na wielu estradach świata i to z najsłynniejszymi orkiestrami i najwybitniejszymi dyrygentami.
Anita Halina Janowska, wówczas Halina Wahlmann, była koleżanką Andrzeja w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Poznali się i zaprzyjaźnili na początku lat 50. Po Konkursie Chopinowskim zamieszkali razem. Mimo homoseksualnych skłonności Andrzeja, planowali małżeństwo. Ona marzyła o dziecku z nim, a on po wyjeździe z Polski pisał: "Kupimy w Paryżu mieszkanie. Chcę mieć dużo dzieci, żeby mieć dla kogo grać i dla kogo żyć". Halina nie ma odwagi na emigrację. Nie wierzy w powodzenie tego związku. Decyduje się na małżeństwo z innym mężczyzną w Polsce. Przychodzi na świat Basia, ukochana córka. Sprawa Andrzeja, niespełnionej miłości, wydaje się być zamknięta, ale korespondencja między nimi trwała nadal.

Audycja z udziałem autorki - Anity Haliny Janowskiej - i pianisty Macieja Grzybowskiego. Fragmenty listów czytają Grażyna Barszczewska i Marek Barbasiewicz.

27 września (wtorek), godz. 14:30

Czytaj także

Femi Kuti - gwiazda Skrzyżowania Kultur w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2011 16:20
Rozmowa z Femi Kutim z Nigerii, synem legendarnego Feli Kutiego, twórcy afrobeat’u, gwiazdą festiwalu Skrzyżowanie Kultur w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aynur i Psarantonis na Skrzyżowaniu Kultur - transmisja w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2011 19:45
Pochodząca z Turcji Kurdyjka i kreteński lirnik wystąpią podczas Dnia Śródziemnomorskiego. Transmisja o 19:00.
rozwiń zwiń