Roland Topor – mistrz makabreski

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 16:21
W dniu 15. rocznicy śmierci znakomitego rysownika i pisarza o jego twórczości opowiadał Jan Gondowicz.
Audio
Roland Topor w czasie wizyty w Warszawie w 1996 r.
Roland Topor w czasie wizyty w Warszawie w 1996 r. Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Roland Topor to artysta  wielu dyscyplin: rysownik, malarz, plakacista, grafik, poeta, prozaik, dramaturg, scenarzysta, reżyser, aktor, scenograf, twórca programów telewizyjnych, a nawet… gier planszowych. W Polsce znamy jego powieści i opowiadania – m.in. "Cztery róże dla Lucienne", "Najpiękniejsza para piersi na świecie", "Cafe Panika"; znamy jego sztuki – "Joko świętuje rocznicę",  "Don Juan albo ja i ja", "Zima pod stołem", znamy też jego rysunki zamieszczane w "Szpilkach" i w "Przekroju".
I w pisaniu, i w rysunku często poruszał tematy tabu, ujmując je w oryginalne, niezbyt subtelne formy, ale za to sugestywnie przemawiające do wyobraźni odbiorcy. "Wcale mi nie przeszkadza, że uchodzę za błazna. (…) Buntuję się przeciw  etykietce "humorysty" właśnie dlatego, że jestem błaznem, a nie naiwniakiem: wiem dobrze, że najwyższą wartością są dla ludzi pieniądze, a nie humor. Nie jestem jednak bez reszty cynikiem, bo wierzę w uczucia" –  pisał o sobie.
Na rozmowę z Janem Gondowiczem zaprasza Iwona Malinowska.


Czytaj także

Powrót Topora

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2010 22:32
Paryż nocą i postaci jak z bajki - wszystko to w "Balu na ugorze". W "Wieczorze Kulturalnym" także spotkanie z historią rodziny Kossaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stenka, Seweryn i Damięcki w dramacie panicznym Topora

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2012 09:00
Na teatralnej scenie Dwójki: szalona sztuka Rolanda Topora, groteskowe studium zniewolenia i dehumanizacji, w gwiazdorskiej obsadzie. Zapraszamy!
rozwiń zwiń