X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dwóch nowoczesnych gigantów

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2012 12:14
Z jednej strony autor jednej z najlepszych polskich powieści, z drugiej zaś – pisarz, który wydał najwięcej książek w historii naszej literatury. Okazuje się, że wiele ich łączyło…
Audio
Dwóch nowoczesnych gigantów
Foto: Linda Cronin/Flickr, lic. CC

W Roku Kraszewskiego (200. rocznica urodzin i 125. – śmierci) oraz roku rocznic Prusa (100. rocznica śmierci i  165. urodzin), na przełomie maja i czerwca odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim konferencja poświęcona wzajemnym związkom obu pisarzy zatytułowana "Antropologia - Kultura - Nowoczesność".
Jak podkreślała w Dwójkowej "Zakładce literackiej" profesor Ewa Paczoska z warszawskiej polonistyki, zarówno Józef Ignacy Kraszewski, jak i Bolesław Prus byli uważnymi obserwatorami i diagnostami  swoich czasów. Warto to zaznaczać zwłaszcza przy autorze "Starej baśni" (Prus ze swoją arcypowieścią o "trzech pokoleniach idealistów" uważany jest powszechnie za twórcę nowoczesnego ). – Często lekceważymy Kraszewskiego jako pisarza współczesnego, kojarzymy go przede wszystkim z rolą kronikarza, dziejopisarza. A w jego czasach nazywano go sejsmografem współczesności – mówiła prof. Paczoska.
Dlaczego Prus uważał, że Polacy mają kłopot z rzeczywistością? O co oskarżano pisarzy? Zapraszamy do wysłuchania audycji Moniki Pilch, w której – o wzajemnych inspiracjach Kraszewskiego i Prusa, wspólnych wątkach i spojrzeniu na współczesną kulturę – opowiadali: prof. Ewa Paczowska oraz doktoranci Konrad Samsel i Beata Górska.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powieść z krainy arcydzieł

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2012 10:08
Do wysłuchania rozmowy z prof. Józefem Bachórzem, autorem nowo wydanych "Spotkań z 'Lalką'", zaprasza Dorota Gacek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Senat uczcił 100. rocznicę śmierci Bolesława Prusa

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 16:57
Uchwałę oddającą hołd jednemu z najważniejszych XIX-wiecznych pisarzy polskich - Bolesławowi Prusowi - przyjął jednogłośnie dziś Senat. W ten sposób senatorowie uczcili przypadającą 19 maja setną rocznicę śmierci twórcy m.in. "Faraona" i "Lalki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sto lat Bolesława Prusa - warszawiaka z wyboru

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2012 08:13
Bolesław Prus jest patronem Warszawskiej Nocy Muzeów. W setną rocznicę śmierci polskiego powieściopisarza, publicysty i miłośnika Warszawy zostaną zainaugurowane obchody jego roku.
rozwiń zwiń