Daniił Trifonov: zdarzało mi się ćwiczyć w sklepie z fortepianami...

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 08:00
Znakomity rosyjski pianista, który w niedzielę wystąpił w Dusznikach, przyznał w rozmowie z Anną Skulską , że ogromna ilość propozycji koncertowych stawia przed młodym artystą sporo nowych wyzwań. Jednym z nich jest poszukiwanie miejsca, w którym można by popracować nad nowym repertuarem...
Audio
  • Daniił Trifonov: zdarzało mi się ćwiczyć w sklepie z fortepianami. (PR, 3.08.2014)
Daniił Trifonow. W Dusznikach-Zdroju wystąpi 3 sierpnia
Daniił Trifonow. W Dusznikach-Zdroju wystąpi 3 sierpniaFoto: Dario Acosta

69. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju. Zobacz serwis specjalny>>>

Daniił Trifonov (ur. w 1991 r.) muzyczną edukację rozpoczął w wieku 5 lat. Ukończył Moskiewską Szkołę Muzyczną Gnesinych w klasie T. Zelikman. W 2009 podjął studia w Cleveland Institute of Music u S. Babayana. Wysoką reputację osiągnął w sezonie 2010/2011, zdobywając medale na konkursach: Chopinowskim w Warszawie (III nagroda), Rubinsteina w Tel-Awiwie (I nagroda) i Czajkowskiego w Moskwie (I nagroda i Grand Prix). Jest też laureatem konkursów w San Marino i Skriabina w Moskwie.

Do przełomowych momentów w jego karierze należał też recital w legendarnej Carnegie Hall. - Mam świadomość, kto w tej sali występował w przeszłości. To zwiększa tremę, ale z drugiej strony dodaje pozytywnej energii - wpominał Trifonov w Dwójce. - To był bardzo ważny koncert , bo po jego zakończeniu podpisałem kontrakt z firmą Deutsche Grammophon. Płyta jest już na rynku i pracujemy nad następną, ale nie mogę jeszcze zdradzić, co to będzie. Powiem tak:  kolejny album będzie skoncentrowany na muzyce rosyjskiej - zdradził.

Na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju Daniił Trifonov wystąpił po raz drugi. - Byłem tu dwa lata temu i z przyjemnością wspominam ten koncert . Wiem że Festiwal należy do najstarszych nie tylko w Polsce, ale też w Europie - powiedział. W rozmowie z Anną Skulską artysta mówił też o współpracy z wybitnymi dyrygentami oraz o własnym koncercie fortepianowym, który całkiem niedawno miał premierę.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania wywiadu z "Letniego Festiwalu Muzycznego".

mm

Czytaj także

Antonio Pompa-Baldi: chciałem dotrzeć do korzeni romantyzmu

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2014 11:54
– Moim celem było zbadanie romantyzmu. To jest epoka w historii muzyki, która mnie fascynuje – przyznał w Dwójce Antonio Pompa-Baldi, znakomity włoski pianista, którego recital otworzył 69. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antonii Baryshevskyi: Messiaena odkryłem dla siebie dzięki ptakom

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2014 10:34
W programie sobotniego recitalu znakomitego ukraińskiego pianisty na 69. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju znalazł się między innymi Olivier Messiaen. Nie było natomiast Chopina.
rozwiń zwiń