Klasycy XX wieku na Promsach

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2014 11:50
W niedzielny wieczór zapraszamy na transmisję występu Narodowej Orkiestry Młodzieżowej Wielkiej Brytanii. W programie między innymi Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego.
Witold Lutosławski
Witold LutosławskiFoto: Wikipedia/Karol Langner

W 1955 roku Zofia Lissa na łamach "Przeglądu Kulturalnego” pisała: "Koncert na orkiestrę Lutosławskiego możemy uznać za jedno z najwyższych, jeśli nie w ogóle najwyższe osiągnięcie polskiej muzyki 10-lecia”. I zaraz później uznała "Koncert” za czołowe dzieło polskiego realizmu socjalistycznego. Sam kompozytor miał do niego stosunek ambiwalentny: "Koncert jest raczej świadectwem, jak potrafię napisać muzykę, a nie jakbym ją napisać chciał. Stąd nie mam wielkiego przekonania do tego dzieła”.

Sześćdziesiąt lat od swego powstania Koncert na orkiestrę pozostaje najpopularniejszym dziełem Lutosławskiego i wzorcowym przykładem połączenie ludowego materiału melodycznego z mistrzostwem szeroko zakrojonej neoklasycznej formy. Zupełnie inaczej przejawia się folkloryzm w twórczości innego klasyka XX wieku - Igora Strawińskiego. Związany jest on raczej z zamiłowaniem kompozytora do ludowych baśni, niż takowych melodii. Rzecz dotyczy tytułowego pajacyka (Pietruszka to zdrobnienie od imienia Piotr), który ożywa w czasie karnawału, wiedziony dźwiękiem fletu czarodzieja przeżywa miłość tragiczną i ginie. Ale jakże może zginąć, wszak to tylko kukiełka...

Program niedzielnego koncertu uzupełnia I Koncert fortepianowy Sergiusza Prokofiewa oraz orkiestrowy utwór Harrisona Birtwistle'a. Na transmisję zaprasza Adam Suprynowicz.

Program:

Igor Strawiński Pietruszka (wersja z 1911 r.)

Sergiusz Prokofiew I Koncert fortepianowy Des-dur op. 19

Harrison Birtwistle Sonance Severance 2000

Witold Lutosławski Koncert na orkiestrę
Wyk. Louis Schwizgebel - fortepian, Narodowa Orkiestra Młodzieżowa Wielkiej Brytanii, dyr. Edward Gardner

10 sierpnia (niedziela), godz. 20.45-23.00, wprowadzenie o 20.30

mm, pg

Czytaj także

Japoński geniusz płakał w kinie. Odkrył go Strawiński

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 14:00
- Zanim Toru Takemitsu zrobił międzynarodową karierę, był całkowicie niezrozumiany i ostro krytykowany we własnej ojczyźnie - mówi dyrygent Junichi Hirokami o pionierze i mistrzu nowoczesnej muzyki japońskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podsumowanie Roku Witolda Lutosławskiego. "Jego sztuka przyjęta do kanonu"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 19:07
700 koncertów z muzyką Lutosławskiego na całym świecie, 2 miliony słuchaczy transmisji radiowych, publikacje książek i wydawnictwa płytowe - to część atrakcji, które wypełniły Rok Witolda Lutosławskiego. W 2013 r. obchodzona była setna rocznica urodzin kompozytora.
rozwiń zwiń