Jan Lisiecki: muzyka jest dla mnie ucieczką

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 17:00
- Każdy utwór traktuję jak własny, szukam w nim czegoś swojego. Staram się nie sugerować słynnymi nagraniami. Dzięki temu, jeśli nawet moja interpretacja nie jest lepsza, na pewno jest świeża - mówił Jan Lisiecki, który w niedzielę zinterpretował na Festiwalu "Chopin i jego Europa" Koncert fortepianowy Griega.
Audio
  • Jan Lisiecki: nie ważne co było - ważne, co może być... (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
Jan Lisiecki na festiwalu Chopin i jego Europa. Filharmonia Narodowa, 17 sierpnia 2014
Jan Lisiecki na festiwalu "Chopin i jego Europa". Filharmonia Narodowa, 17 sierpnia 2014Foto: Wojciech Grzędziński/mat. prasowe NIFC

Chopin i jego Europa 2014 na antenie Dwójki>>>

19-letniemu pianiście krytycy nie szczędzą pochwał: nazywają go "arystokratą fortepianu", "wybitnym talentem", "jednym z najbardziej sensacyjnych młodych artystów", i chwalą go za dojrzałe, "niezwykle poetyckie i obdarzone wyobraźnią" interpretacje. - Dla mnie muzyka stanowi sposób na złapanie oddechu, może nawet na ucieczkę przed rzeczywistością - zdradził Jan Lisiecki w rozmowie z Anną Skulską. - Znamy przecież niezwykle radosne utwory Mozarta, które zostały napisane w okresie poważnej choroby lub problemów finansowych - dodał.

To ciekawe, że młody pianista uważa - sformalizowaną przecież - muzykę poważną za przestrzeń wolności. - Możemy długo się przygotowywać, ale gdy wychodzimy na estradę, wydarzyć może się wiele nieprzewidywalnych rzeczy. To daje każdemu muzykowi szansę bycia sobą na scenie - wyjaśnił. A jeśli chodzi o rozległe zainteresowania repertuarowe, zaznaczył: - Nie chcę być kojarzonym z jakimś konkretnym kompozytorem. Na szczęście jak dotąd nie znalazłem epoki, w której czułbym się niekomfortowo. Przecież Chopina nie byłoby bez Mozarta i Bacha… - dodał.

- Jego gra jest bardzo inspirująca. Ma rzadką umiejętność konstruowania dramaturgii w skali całego utworu. To świetnie działa na zespół, który od razu zaczyna grać innym dźwiękiem, dłuższą artykulacją - mówił o współpracy z Janem Lisieckim Krzysztof Urbański, który na niedzielnym koncercie poprowadził Orkiestrę Symfoniczną z Trondheim. Gość Dwójki opowiadał Annie Skulskiej także m.in. o różnicach w postrzeganiu roli dyrygenta i zespołu po dwóch stronach Atlantyku.

Zachęcamy do wysłuchania obu rozmów w załączonym nagraniu z "Letniego festiwalu muzycznego".

mm/jp

Czytaj także

Jak Frans Brüggen odmienił życie muzyczne w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2014 11:00
Muzyka wybitnego flecisty i dyrygenta dotarła nad Wisłę o wiele wcześniej niż on sam i doprowadziła do małej rewolucji. Zmarłego w poniedziałek Fransa Brüggena wspominali w Dwójce jego polscy współpracownicy i przyjaciele.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopin i jego Europa: Koncert Tellefsena raz jeszcze

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 10:00
Alexander Melnikov zaprezentował Koncert fortepianowy f-moll autorstwa norweskiego ucznia Chopina na inauguracji festiwalu "Chopin i jego Europa". W piątek wykona go raz jeszcze, tym razem na instrumencie historycznym. Towarzyszyć mu będzie znakomity zespół Concerto Köln. Transmisja w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dejan Lazić: Chopin to nowoczesny Europejczyk

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2014 11:18
– Fryderyk Chopin myślał o sobie jako o Polaku, ale także jako o Europejczyku i muzyku. Jego twórczość jest wyjątkowo międzynarodowa – podkreślał w Dwójce Dejan Lazić. Chorwacki pianista wystąpił podczas koncertu inauguracyjnego 10. Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń