Krzysztof Urbański: stałem się innym dyrygentem

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 11:34
- Muzycy w orkiestrach oczekują więcej od dyrygentów podczas koncertów. Tym bardziej staram się przekazywać to, czego nauczyłem się w pracy z NDR Symphony Orchestra - opowiada w Dwójce Krzysztof Urbański.
Audio
  • Krzysztof Urbański: Stałem się innym dyrygentem (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Krzysztof Urbański
Krzysztof UrbańskiFoto: PAP/Olaf Malzahn

- Narzucanie swojej wizji sprawdza się, ale nie wtedy, gdy pracuje się z zespołami na światowym poziomie jak NDR Symphony Orchestra – mówi Krzysztof Urbański (od dwóch lat pierwszy gościnny dyrygent Orkiestry Radia Północnoniemieckiego - NDR Symphony Orchestra). Maestro dodaje, że praca z tą konkretną grupą ludzi jest wyjątkowym przeżyciem. - Podczas próby i poza nią zespół jest bardzo aktywny i w czynny sposób bierze udział w kreowaniu interpretacji. To zmieniło mój styl pracy. Nauczyłem się ufać muzykom.

Z NDR Symphony Orchestra polski dyrygent w ubiegłym roku nagrał swój pierwszy album. Znalazły się na nim utwory Witolda Lutosławskiego: "Koncert na orkiestrę" oraz "IV Symfonia" i "Mała suita".

W rozmowie także o jego współpracy z Sol Gabettą, światowej klasy wiolonczelistką oraz o otwarciu nowej siedziby hamburskiej Filharmonii.

***

Krzysztof Urbański w 2007 r. ukończył studia w klasie Profesora Antoniego Wita na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W tym samym roku zdobył Pierwszą Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim podczas Praskiej Wiosny. W latach 2007-2009 dyrygent-asystent maestro Wita w Filharmonii Narodowej. W 2011 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego Jacobs School of Music (Indiana University).

Rozmawiała: Beata Stylińska

Gość: Krzysztof Urbański (dyrygent)

Data emisji: 3.07.2016

Godzina emisji: 20.00

Materiał wyemitowano w audycji Letni Festiwal Muzyczny.

ob/bch

Czytaj także

Neil Shicoff: nigdy nie jest się solistą

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2016 15:00
- Zawsze jest jakiś zespół: dyrygent, orkiestra, reżyser, producent, inni śpiewacy. To wszystko musi do siebie pasować - podkreślał znakomity śpiewak i pedagog, nowy dyrektor Teatru Michajłowskiego w Petersburgu oraz juror IX Konkursu Moniuszkowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Pijarowski: nie jestem typem boksera

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 15:00
- Swoim studentom powtarzam "primum non nocere" - mówił znakomity dyrygent o sztuce "nieprzeszkadzania" orkiestrze i soliście. W niedzielę (22.05) Marek Pijarowski po raz drugi stanął na czele Polskiej Orkiestry Radiowej.
rozwiń zwiń