Eric Hoeprich, Mozart i jedyny klarnet na świecie

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 11:20
- To bardzo wyjątkowy instrument, prawdopodobnie powstał tylko w jednym egzemplarzu i należał do Antona Stadlera, klarnecisty, dla którego Mozart napisał swój koncert A-dur - opowiadał Eric Hoeprich o klarnecie basetowym.
Audio
  • Eric Hoeprich, Mozart i jedyny klarnet na świecie (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
Eric Hoeprich
Eric HoeprichFoto: z archiwum NIFC

Niestety, klarnet ten nie zachował się do naszych czasów. - Pozostały po nim jednak pewne dokumenty oraz podobne, ale nowsze, dziewiętnastowieczne klarnety, co umożliwiło mi odtworzenie jego budowy i zbudowanie repliki. Gram więc na dwudziestoletnim, a nie dwusetletnim instrumencie - mówił artysta, który wystąpił 29 sierpnia na festiwalu "Chopin i jego Europa".

Jak się okazuje, gra na tego typu instrumencie wiąże się nie tylko z zaletami, ale i z wadami. W rozmowie również o Orkiestrze XVIII wieku (której Eric Hoeprich jest członkiem) i jej założycielu Fransie Brüggenie.

***

Prowadzi: Monika Zając

Gość: Eric Hoeprich (klarnecista)

Data emisji: 29.08.2016

Godzina emisji: 21.45

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni festiwal muzyczny".

jp/mz

Czytaj także

Charles Richard-Hamelin. Najbardziej polski Kanadyjczyk

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2016 14:00
– Nie czuję się tutaj obcokrajowcem, kimś z zewnątrz. Z każdą wizytą czuję się tu coraz bardziej jak u siebie – mówił o Polsce znakomity pianista, zdobywca II nagrody na ostatnim Konkursie Chopinowskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eric Lu: spełniło się moje największe marzenie

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 10:06
- Konkurs Chopinowski pozwolił mi się rozwinąć, a sukces uświadomił mi, w którym kierunku chcę podążać - podkreślał w Dwójce amerykański pianista, jeden z artystów festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń