Charles Richard-Hamelin. Najbardziej polski Kanadyjczyk

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2016 14:00
– Nie czuję się tutaj obcokrajowcem, kimś z zewnątrz. Z każdą wizytą czuję się tu coraz bardziej jak u siebie – mówił o Polsce znakomity pianista, zdobywca II nagrody na ostatnim Konkursie Chopinowskim.
Audio
  • Najbardziej polski Kanadyjczyk. Z Charlesem Richardem-Hamelinem rozmawia Monika Zając. (PR, 26.08.2016)
  • Z członkami zespołu Apollon Musagète Quartett rozmawia Beata Stylińska (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Charles Richard-Hamelin zajął drugie miejsce w XVII Konkursie Chopinowskim
Charles Richard-Hamelin zajął drugie miejsce w XVII Konkursie ChopinowskimFoto: Chopin i jego Europa/materiały promocyjne

Plan transmisji
Rana 1200.jpg
"Chopin i jego Europa" na antenie Dwójki

– Muszę przyznać, że Polska jest dla mnie drugim po Kanadzie krajem, z którym czuję się najbardziej związany – powiedział Charles Richard-Hamelin w rozmowie z Moniką Zając. – Od zakończenia konkursu byłem w Polsce wielokrotnie, występowałem w szesnastu miastach, mogę więc powiedzieć, że znam ten kraj niemal tak dobrze, jak swój własny. Naprawdę lubię tu wracać – dodał.

Pianista, który 26 sierpnia wystąpił w Filharmonii Narodowej w ramach festiwalu "Chopin i jego Europa", opowiadał o programie tego koncertu (m.in. trudnościach w opanowaniu pewnego "mrocznego dzieła"), a także o tym, jak radzi sobie z popularnością po Konkursie Chopinowskim i co najbardziej zaskoczyło go, gdy oglądał swój finałowy występ.

Ponadto wysłuchaliśmy rozmowy z Apollon Musagète Quartett, który towarzyszył kanadyjskiemu artyście na scenie. Z muzykami kwartetu spotkała się Beata Stylińska.

***

Rozmawiały: Monika ZającBeata Stylińska

Goście: Charles Richard-Hamelin (pianista); Paweł Zalejski, Bartosz Zachłod, Piotr Szumieł i Piotr Skweres (członkowie Apollon Musagète Quartett)

Data emisji: 26.08.2016

Godzina emisji: 21.00

Materiał zostały wyemitowany w audycji "Letni festiwal muzyczny".

mc/ei

Czytaj także

Charles Richard-Hamelin: Konkurs Chopinowski nic nie zmienia

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2016 13:00
- Przez kilka dni po Konkursie Chopinowskim byłem z siebie całkiem zadowolony. Ale po chwili usłyszałem swoje nagranie i zauważyłem, jak wiele czeka mnie pracy - przyznał laureat II nagrody na warszawskim konkursie, którego występ uczcił 206. rocznicę urodzin Chopina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hamelin: nie spodziewałem się, że będę solistą

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2016 12:00
– Grałem w życiu dużo mniej koncertów niż pianiści w moim wieku, ale za to dużo więcej muzyki kameralnej – mówił Charles Richard-Hamelin w przerwie swojego występu z Polską Orkiestrą Radiową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co przykuwa Richarda-Hamelina do telewizora?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 10:00
- Moim ulubiony serial to "Prawo ulicy", który opowiada o wojnie narkotykowej w Baltimore - kanadyjski pianista mówił w Dwójce o swoich kulturalnych fascynacjach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zaplanować koncert? Radzi Richard-Hamelin

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016 11:57
- Kiedy programuję swoje koncerty, staram się grać coś trudniejszego przed drugą częścią albo na początku drugiej części - zdradzał kanadyjski pianista na festiwalu w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń