"Scherzo jest tu tak szalone, jakby kompozytor tracił rozum"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 10:45
- Pierwszy koncert skrzypcowy Szostakowicza to ogromny wysiłek, który wyczerpuje człowieka na każdym poziomie – mówi skrzypaczka, która u boku  BBC National Orchestra of Wales wystąpiła na festiwalu BBC Proms.
Audio
  • Rozmowa z Nicolą Benedetti i Thomasem Sondergardem (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Nicola Benedetti
Nicola BenedettiFoto: PAP/EPA/DEAN LEWINS

- Ta kompozycja wymaga od solisty ogromnej wytrzymałości, bo jest niezwykle intensywna i to od pierwszych nut - powiedziała Nicola Benedetti. - Pierwsza część jest najdłuższa i wymaga prowadzenia spokojnego tempa, a jednocześnie podkreślania mroku, który się w niej kryje. Scherzo ma tylko 6 minut, choć wydaje się dłuższe, bo jest bardzo gęste, szalone, tak jakby kompozytor tracił rozum. Głosy naśladują się i gonią nawzajem. Na koniec - po części trzeciej - nadchodzi czas na pewnego rodzaju maraton, czyli moją kadencję solo. Ostatnia część to burleska. Tkwią w niej niezwykłe emocje i siła, to część rytmiczna, ekscytująca, która sprawiła, że już jako mała dziewczynka zaczęłam marzyć o zagraniu tego koncertu - dodała skrzypaczka.

W nagraniu posłuchamy również rozmowy z Thomasem Sondergardem, dyrygentem BBC National Orchestra of Wales.

***

Rozmawiała: Klaudia Baranowska

Gość: Nicola Benedetti (skrzypaczka), Thomas Sondergard (dyrygent BBC National Orchestra of Wales)

Data emisji: 18.07.2017

Godzina emisji: 21.06

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni Festiwal Muzyczny".

mz/bch

Czytaj także

Jana Semerádová: gramy barok zakorzeniony we współczesności

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2017 11:20
Przy okazji koncertu {oh!} Orkiestry Historycznej w ramach cyklu ''Muzyka dawna'' organizowanego przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia gościem Dwójki była znakomita flecistka Jana Semerádová.
rozwiń zwiń