REKLAMA

Tydzień z Wagnerem. Dwójka na festiwalu w Bayreuth

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 12:23
W "Letnim Festiwalu Muzycznym" zabierzemy Państwa na słynny Festiwal Wagnerowski w Bayreuth. We wtorek 25 lipca przedstawiliśmy transmisję inaugurujących imprezę "Śpiewaków norymberskich", zaś w sobotę 29 lipca odtworzymy wykonanie "Tristana i Izoldy".
Ryszard Wagner (zdjęcie ilustracyjne)
Ryszard Wagner (zdjęcie ilustracyjne)Foto: catwalker / Shutterstock.com

wagnor.jpg
"Ryszard Wagner miałby dziś własną telewizję"

Festiwal Wagnerowski w Bayreuth - odbywający się nieprzerwanie od 1876 roku - jest jednym z najważniejszych wydarzeń operowych na świecie. Impreza, prowadzona wciąż przez potomków Richarda Wagnera, wywołuje burzliwe dyskusje nie tylko w dziedzinie interpretacji muzycznej, lecz także w sferze teatralnej. W Bayreuth reżyserują najwybitniejsi, najgłośniejsi i najbardziej kontrowersyjni twórcy.

Co roku spektakle festiwalowe w ramach wymiany Europejskiej Unii Nadawców transmitowane są w Dwójce, która chce zwrócić Państwa uwagę na nowe interpretacje i nowych śpiewaków. W tym roku koncentrujemy się na dwóch arcydziełach - zaczęliśmy od transmisji "Śpiewaków norymberskich", monumentalnej opery w trzech aktach pod batutą Philippe'a Jordana, na którą Adam Suprynowicz zaprosił we wtorek (25.07) w godz. 15.50-23.00.

Spektakl w Bayreuth to premiera nowej inscenizacji, której podjął się znany australijski reżyser i szef berlińskiej Komische Oper Barrie Kosky, który wyreżyserował już kilka przedstawień wagnerowskich na scenach Sydney, Wiednia, Essen i Hanoweru. Widzowie warszawskiego Teatru Wielkiego - Opery Narodowej podziwiali jego inscenizację "Czarodziejskiego fletu" Mozarta. Choć reżyser deklarował, że nie chce już zmagać się z Wagnerem, po propozycji szefowej festiwalu w Bayreuth Kathariny Wagner miał odpowiedzieć: "There is no escape from Wagner!".

Publiczność festiwalowa oczekuje na Michaela Vollego w roli Hansa Sachsa, na Johannesa Martina Kränzlego w partii Beckmessera, Anne Schwanewilms - Evę, a przede wszystkim na Floriana Vogta, swojego ulubionego wykonawcę roli Stoltzinga.

W sobotę (29.07) w godz. 18.30-23.00 Małgorzata Pęcińska zaprasza na retransmisję zarejestrowanego w 26 lipca spektaklu "Tristana i Izoldy" pod muzycznym kierownictwem Christiana Thielemanna - z tenorem Stephenem Gouldem i sopranistką Petrą Lang w rolach tytułowych.

***

materiały prasowe/mc/jp

Czytaj także

Holendrów dwóch. Niezwykła historia opery Wagnera

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2014 09:55
W "Płytomanii" dzięki nowemu albumowi Marca Minkowskiego przypomnieliśmy losy opery "Holender tułacz", do której scenariusz napisał Ryszard Wagner, a którą skomponował ostatecznie Pierre-Louis Dietsch.
rozwiń zwiń