"Schumann nie był dobrym orkiestratorem"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2017 17:00
- Koncert fortepianowy a-moll stanowi wyzwanie dla muzyków. To dlatego, że w nutach dla orkiestry nie ma w zasadzie żadnych wskazówek. Robert Schumann prawdopodobnie nie wiedział, jak je zapisać – powiedział pianista Alexei Zuev.
Audio
  • Rozmowa z rosyjskim pianistą Alexeyem Zuevem (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
  • Rozmowa z rosyjskim pianistą Alexandrem Melnikovem (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Stokkete/Shutterstock.com

- Kompozytor nie był też do końca przekonany co do gatunku, jakim był romantyczny koncert. Sam zresztą napisał tak w liście – nie pamiętam już, czy do Klary, czy do któregoś z wydawców – że po prostu nie czuje się dobrze w tej formie. Ten utwór powstawał przez wiele lat, a w pierwszej wersji nie był koncertem, tylko fantazją – to ważny, choć zapomniany fakt. Moim zdaniem najciekawsze jest w nim tworzenie go na nowo. Jeśli chce się go rozumieć i wykonywać dokładnie tak, jak zapisane jest to w nutach, staje się bardzo nudny, oczywisty. Dlatego jego wykonywanie wymaga od pianisty własnej inicjatywy. Wtedy dopiero ukazuje swój mistyczny, szamański wręcz charakter – dodał rosyjski pianista, który 24 sierpnia wykonał Koncert fortepianowy a-moll Schumanna podczas XIII Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa".

W nagraniu audycji posłuchamy również rozmowy z Alexandrem Melnikovem, który podczas festiwalowego wieczoru wykonał V Koncert fortepianowy Es-dur Ludwiga van Beethovena.

***

Rozmawiała: Monika Zając

Gość: Alexei Zuev (pianista)

Data emisji: 24.08.2017

Godzina emisji: 17.56

Materiał wyemitowano w audycji "Letni festiwal muzyczny".

mz/kul

 

Czytaj także

"Beethoven wciąż przesuwał muzyczne granice"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 15:00
- On wiecznie szukał bogatszego, szerszego i głębszego dźwięku. Nawet gdy w 1803 roku otrzymał fortepian Erarda, cieszył się nim tylko przed dwa czy trzy lata – podkreślił rosyjski pianista Alexander Melnikov, opowiadając o twórczości niemieckiego kompozytora.
rozwiń zwiń