Wojciech Świtała: Chopin towarzyszy mi przez całe życie

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 09:00
- Twórczość Chopina jest ze mną cały czas. Na początku wykonawstwo na współczesnym fortepianie, później poszukiwania na instrumencie historycznym, w końcu pedagogika. Dzięki temu widzę jego muzykę z szerokiej perspektywy - mówił w Dwójce znakomity pianista.
Audio
  • Rozmowa z Wojciechem Świtałą (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
  • Wywiad z Piotrem Palecznym (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Wojciech Świtała
Wojciech ŚwitałaFoto: PAP/Jacek Turczyk

duszniki 1200.jpg
73. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju w Dwójce

Wojciech Świtała wystąpił podczas koncertu inauguracyjnego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. Jego recital poświęcony był pamięci Andrzeja Merkura. Z wybitnym artystą rozmawialiśmy podczas przerwy w występie.

- To niezwykłe, ale chopinowską interpretację najbardziej rozwija w pianiście samo życie. Liczą się nie tylko dźwięki, ale także to, co się dzieje wokół muzyki i nawet poza nią. W moim przypadku jest ona teraz pełniejsza, dużo bogatsza. Dziś podczas wykonywania utworów Chopina kieruję się w większym stopniu niż dawniej siłą wyobraźni i doświadczeniem - powiedział Wojciech Świtała.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania wywiadu ze znakomitym artystą, a także zapisu rozmowy z Piotrem Palecznym, dyrektorem artystycznym 73. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.

***

Rozmawiała: Anna Skulska

Gość: Wojciech Świtała (pianista)

Data emisji: 3.08.2018

Godzina emisji: 

Rozmowa została wyemitowana w audycji Letni festiwal muzyczny.

mko/jp

Czytaj także

Duszniki-Zdrój. Tu Chopin żentycą suchoty leczył

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 14:08
- To była słynna kuracja dusznicka. Młody Chopin zażywał jej przez miesiąc - o legendarnym pobycie kompozytora w Bad Reinerz, czyli obecnych Dusznikach, opowiadał w Dwójce historyk Jan Bałchan.
rozwiń zwiń