X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gianluca Capuano: Concerto Köln to orkiestra pionierów

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2018 15:35
- Jeśli chodzi o odkrywanie dawnej praktyki wykonawczej, orkiestra ta jest grupą pionierów. W środowisku są żartobliwie nazywani "świniami truflowymi" ze względu na konsekwencję i skuteczność tych poszukiwań. To zespół o wspaniałej historii – mówił w Dwójce ceniony dyrygent.
Audio
  • Gianluca Capuano: Concerto Köln to orkiestra pionierów (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Gianluca Capuano
Gianluca CapuanoFoto: Archiwum Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

coppola_1200.jpg
Lorenzo Coppola: potrzeba nam muzyki powszedniej

Z Gianlucą Capuano rozmawialiśmy w przerwie koncertu orkiestry Concerto Köln, która pod jego dyrekcją i z towarzyszącym jej Tobiasem Kochem przy fortepianie historycznym wystąpiła na festiwalu "Chopin i jego Europa".

- Współpracuję z orkiestrą od kilku lat. Podczas tegorocznej edycji festiwalu, którego bohaterami są twórcy mniej znani, pozostający w cieniu wielkich mistrzów, mamy pole do popisu, bo Concerto Köln to specjaliści w poszukiwaniu takich kompozytorów. Orkiestra zajmuje się szczególnie odkrywaniem pięknej, ale nieznanej muzyki, jednak nie zaniedbuje też innego repertuaru. Myślę, że wiedza o autorach zapomnianych jest bardzo cenna i potrzebna, by zrozumieć lepiej intencje tych wybitnych, słynnych twórców – zauważył Gianluca Capuano.

I przypomniał, że Ferdinand Ries, którego nazwisko nic nie mówi współczesnemu odbiorcy, był bliskim przyjacielem Ludwiga van Beethovena. - Byli niemal jak bracia. Żyli razem i współdzielili codzienne doświadczenia. Zatem słuchając Riesa można zaobserwować w jaki sposób jego twórczość dialoguje ze stylem Beethovena. Podobnie jest z innymi kompozytorami, których dzieła są dla nas wciąż żywym świadectwem tego, co ówcześnie działo się na gruncie muzyki – powiedział ceniony dyrygent.

Gianluca Capuano oprócz gry na organach, kompozycji i dyrygentury studiował również filozofię. Czy dostrzega bezpośredni związek między muzyką a filozofią? Concerto Köln zazwyczaj występuje bez dyrygenta. Jeśli już on się pojawi, na czym głównie polega ich współpraca? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiała: Milena Gąsienica

Gość: Gianluca Capuano (dyrygent)

Data emisji: 16.08.2018

Godzina emisji: 20.50

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni Festiwal Muzyczny".

mko/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szymon Nehring: myślę o orkiestrze jak o atłasowej chustce

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2018 08:00
- Jest to koncert napisany głównie pianistycznie i ta orkiestracja żartobliwie bywa nawet przyrównywana do harmonizacji - ceniony pianista opowiadał w Dwójce o swoim stosunku do Koncertu f-moll Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lorenzo Coppola: potrzeba nam muzyki powszedniej

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018 13:52
- Nie możemy codziennie raczyć się wykwintnymi daniami kuchni francuskiej. Potrzeba nam też potraw mniej wyszukanych. Czy zawsze musimy słuchać cenionego kompozytora? Czy każdego dnia chcemy zjeść wykwintny posiłek? Nie! – przekonywał w Dwójce znakomity klarnecista.
rozwiń zwiń