Benjamin Grosvenor: Elgar jest na Wyspach tym, kim Chopin w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 15:42
- Znamy doskonale wybrane utwory, dorastamy z tą muzyką. Ma ona szczególne znacznie chyba dla każdego Brytyjczyka. Przyznam, że kocham muzykę Edwarda Elgara - mówił w Dwójce młody pianista.
Audio
  • Benjamin Grosvenor o muzyce Edwarda Elgara, jego Koncercie fortepianowym i rekonstrukcjach utworów innych kompozytorów (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
  • Benjamin Grosvenor o muzyce George’a Gershwina, Warszawie i Chopinie (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
Benjamin Grosvenor
Benjamin GrosvenorFoto: materiały prom.

Vadym Kholodenko (c)  Ira Polyarnaya 1200.jpg
Vadym Kholodenko: Chopin jest dla mnie zagadkowym kompozytorem

Podczas czwartkowego (30.08) występu na Festiwalu Chopin i jego Europa Benjamin Grosvenor wykonał m.in. część drugą Koncertu fortepianowego op. 46 Edwarda Elgara. To bardzo nietypowy utwór. Brytyjczyk pisał go przez dekady, a ostatecznie pozostawił po sobie tylko jedną, wolną część tej kompozycji, na dodatek w wersji niezinstrumentowanej. Pozostałe części zrekonstruowano później.

- Elgar zawsze myślał o stworzeniu Koncertu fortepianowego. Zaprzyjaźnieni pianiści próbowali go przekonać do napisania kompozycji w tym gatunku. Ale zdaje się, że Elgar napisał kiedyś do kogoś, że właściwie to nie przepada na fortepianem – woli brzmienie skrzypiec i wiolonczeli. Być może dlatego pisanie dzieła zajęło mu tak wiele czasu - tłumaczył pianista.

Jak dodał, cały Koncert na podstawie szkiców oraz nagrań Elgara na cylindrach woskowych zrekonstruował Robert Walker. - W 1929 roku w Queen’s Hall zarejestrował on 5 improwizacji. Jedna z nich, o numerze czwartym, okazała się być właśnie wolną częścią koncertu. Na podstawie tego nagrania Walker zinstrumentował to ogniwo - podkreślał gość Dwójki.

Co Benjamin Grosvenor sądzi o podobnych rekonstrukacjach różnych kompozycji? Który koncert uważa za najważniejszy brytyjski Koncert fortepianowy? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Grzegorz Dąbrowski

Gość: Benjamin Grosvenor (pianista)

Data emisji: 30.08.2018

Godzina emisji: 21.20

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni festiwal muzyczny".

pg/bch

Czytaj także

Dang Thai Son: u Paderewskiego jest poetyckość z polską duszą

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2018 14:42
- Szczególnie piękna i wyjątkowa jest druga część jego Koncertu i sposób, w jaki kompozytor wykorzystuje w niej całą paletę dźwiękowych barw fortepianu – mówił wietnamski pianista, jedna z gwiazd festiwalu "Chopin i jego Europa", o Koncercie fortepianowym a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alena Baeva: Koncert Karłowicza jest niewygodny

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 09:12
- Dla pianistów granie sekst i oktaw nie jest trudne, a dla skrzypków tak! Uczenie się tego Koncertu było dla mnie większym wyzwaniem niż Koncerty Wieniawskiego - mówiła w Dwójce rosyjska pianistka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Garrick Ohlsson: nie wierzę w czystość interpretacji

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 08:44
- W moim wieku trudno nie być pod wpływem różnego rodzaju kontekstów, stylu, itp. - mówił w Dwójce wybitny pianista, który wystąpił na Festiwalu Chopin i jego Europa.
rozwiń zwiń