Warszawska Jesień. Gareth Davis: nazwy i kategorie w muzyce powodują tylko podziały

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2018 13:49
- Myślę, że wiele rodzajów muzyki mogłoby osiągnąć większą popularność, gdyby ludzie nie zakładali z góry, że to nie dla nich. Tak jest np. z markami. Jeśli przyjmie się przekonanie, że dana marka odzieżowa jest przeznaczona dla osób starszych, to oczywiste jest, że młodzi nie będą chcieli w tym chodzić - mówił w Dwójce klarnecista.
Audio
  • Gareth Davis o Warszawskiej Jesieni, muzyce nowej i współpracy z kompozytorem Bernhardem Langiem (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
  • Kompozytor Aleksander Nowak o utworze "do słów", który powstał na zamówienie Festiwalu Warszawska Jesień i Filharmonii Narodowej (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Gareth Davis
Gareth DavisFoto: Zrzut ekranu z filmu umieszczonego przez artystę na YouTube

Warszawska Jesień 1200.jpg
61. Warszawska Jesień. Muzyczne opowieści o wspólnocie

Gareth Davis wystąpił w piątek (21.09) w Filharmonii Narodowej podczas inauguracji 61. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska jesień". Wykonał napisany specjalnie dla niego utwór Bernharda Langa "Loops for Davis" na klarnet basowy i orkiestrę. - To już trzecia kompozycja, przy której współpracowaliśmy. To proces, który przypomina nieco relację reżyser-aktor. Z biegiem czasu Bernhard poznawał mnie coraz lepiej, wiedział, co potrafię, jak wykorzystać moje umiejętności, dlatego każdy kolejny utwór, który dla mnie pisał miał bardziej skomplikowaną formę. Partia solowa w "Loops for Davis" jest więc efektem naszej przyjaźni i współpracy trwającej już od ponad 10 lat - tłumaczył muzyk.

Piątkowy występ był dla gościa Dwójki debiutem na Warszawskiej Jesieni. - To jeden z najważniejszych i najbardziej znanych festiwali związanych z muzyką nową w Europie. Wiem, jak wspaniałą ma historię. Obecność takich wydarzeń na kulturalnej mapie jest bardzo ważna, pod warunkiem, że nie są one kierowane do bardzo wąskiego grona publiczności. To szczególnie istotne w kontekście muzyki nowej - podkreślał klarnecista.

A co sprawiło, że Gareth Davis w ogóle zainteresował się muzyką współczesną? O tym w nagraniu audycji. Tam również rozmowa z Aleksandrem Nowakiem - autorem kompozycji do słów dedykowanej Andrzejowi Chłopeckiemu, która zabrzmiała podczas inauguracji 61. Festiwalu Warszawska Jesień.

***

Rozmawiała: Monika Zając

Gość: Gareth Davis (klarnecista)

Data emisji: 21.09.2018

Godzina emisji: 20.20

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni festiwal muzyczny".

pg/ac

Czytaj także

Mykietyn: Warszawską Jesień w latach 90. dotknął kryzys

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 21:00
- W momencie kiedy odzyskaliśmy wolność, wydawało się, że nastąpi erupcja sztuki, a tymczasem nastąpiło zupełne załamanie w kulturze - wspominał kompozytor, który na festiwalu Warszawska Jesień zadebiutował w roku 1993.
rozwiń zwiń