Mykietyn: Warszawską Jesień w latach 90. dotknął kryzys

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 21:00
- W momencie kiedy odzyskaliśmy wolność, wydawało się, że nastąpi erupcja sztuki, a tymczasem nastąpiło zupełne załamanie w kulturze - wspominał kompozytor, który na festiwalu Warszawska Jesień zadebiutował w roku 1993.
Audio
  • Paweł Mykietyn o swych wspomnieniach związanych z Warszawską Jesienią (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Paweł Mykietyn
Paweł MykietynFoto: PAP/Tomasz Gzell

warszawska-jesień1200.jpg
Festiwal "Warszawska Jesień" na antenie Dwójki

Paweł Mykietyn opowiadał, że na początku lat 90. nastąpił odpływ publiczności z festiwalu. - Były koncerty, na których liczba wykonawców była porównywalna z liczbą ludzi na sali. Pamiętam koncert monograficzny Tomasza Sikorskiego, na który przyszło bardzo mało osób, a do tego po każdym utworze wychodziła garstka, ale to był czas, gdy większą atrakcją dla ludzi było otwarcie pierwszego baru McDonald's w Warszawie.

Kompozytor wspominał też kryzys fortepianu, który w latach 90. postrzegano jako instrument o wyczerpanej formule. Tym większe wrażenie wywarły na nim dwie etiudy na fortepian Pawła Szymańskiego w wykonaniu Szábolcsa Esztényi'ego. - Te utwory wbiły mnie w fotel. To było moje pierwsze najważniejsze przeżycie związane z Warszawską Jesienią.

W pamięci gościa audycji "Zapiski ze współczesności" zapisała się też specyficzna atmosfera warszawskojesiennych koncertów z muzyką elektroniczną na taśmę ("po każdym utworze rozlegały się oklaski właściwie nie wiadomo dla kogo") oraz stresujące prawykonanie utworu "Ładnienie".

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Gość: Paweł Mykietyn (kompozytor)

Przygotowały: Beata Stylińska i Ewa Szczecińska

Data emisji: 22.09.2017

Godzina emisji: 12.45

bch/mc

Czytaj także

Przed Warszawską Jesienią: Artur Zagajewski

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 13:00
Twórca jest jednym z kompozytorów wyróżnionych w programie tegorocznego 60. festiwalu Warszawska Jesień. W "Nokturnie" słuchaliśmy jego dzieł, które zabrzmią podczas stołecznej imprezy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawska Jesień 1956. Wspaniały zgniły Zachód

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 16:03
– Niewiele wiedzieliśmy o muzyce współczesnej, zainteresowanie było więc wielkie i gremialnie poszliśmy na otwarcie festiwalu – opowiadał kompozytor Adam Sławiński o pierwszej Warszawskiej Jesieni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kreidler: powinno się zaniechać tradycji aplauzu

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 14:05
- Reakcje w trakcie koncertu są zawsze przedwczesne. Człowiek nie może wiedzieć, co sądzi dziesięć sekund po ostatnich dźwiękach kompozycji - mówił w Dwójce kompozytor i performer Johannes Kreidler. Jego utwór zabrzmiał na tegorocznym festiwalu Warszawska Jesień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawska Jesień '79. Lachenmann ucisza publiczność

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 15:00
- Jeżeli ktoś proponuje rewolucję w muzyce, to nie może wycofywać się pod wpływem reakcji publiczności. Zaimponowała mi determinacja Lachenmanna - o ciekawym epizodzie z historii warszawskiego festiwalu opowiadał w Dwójce wieloletni dyrektor Warszawskiej Jesieni Tadeusz Wielecki.
rozwiń zwiń