Festiwal w Dusznikach-Zdroju. Tomasz Ritter i koncert na fortepianach z różnych epok

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 12:45
- To nie jest prosta sprawa, zwłaszcza żeby przestawić się z instrumentu współczesnego na historyczny. Uznałem jednak, że taki układ programu będzie dużo ciekawszy - mówił w Dwójce pianista, który w niedzielę (4.08) wystąpił na 74. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju.
Audio
  • Tomasz Ritter o swoim koncercie podczas 74. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
  • Janusz Olejniczak o swoich początkach gry na instrumencie historycznym i Festiwalu w Dusznikach-Zdroju (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Tomasz Ritter
Tomasz RitterFoto: NIFC

fortepian1200.jpg
I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych

Tomasz Ritter w pierwszej części swojego recitalu (Johann Sebastian Bach Toccata i Fuga d moll BWV 913; Paweł Szymański Dwie Etiudy na fortepian; Arvo Pärt Dla Aliny) grał na instrumencie współczesnym, w drugiej zaś (Jan Vořišek Sonata quasi una fantasia b-moll op.20; Robert Schumann Fantasiestücke op.12) - na historycznym.

- Przede wszystkim staram się nastroić na konkretny koncert pod kątem tych utworów, które będę grał. To oznacza, że przesiadając się do innego instrumentu od razu mam w głowie ten konkretny utwór, na tym instumencie i całe moje ciało się do tego adaptuje. To nie jest prosta sprawa i nie zawsze dzieje się to od razu, ale im szybciej tym lepiej, żeby naturalnie się wszystko przestawiło. Plusem jest też to, że akurat dobrze znam ten instrument, grałem na nim wielokrotnie - tłumaczył zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie.

Jak Tomasz Ritter dotarł do kolekcji Andrzeja Włodarczyka ze Słupna pod Radzyminem, z której pochodzi instrument historyczny udostępniony mu na 74. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju? O tym w nagraniu audycji, której gościem był również pianista Janusz Olejniczak.

***

Rozmawiała: Anna Skulska

Gość: Tomasz Ritter (pianista)

Data emisji: 4.08.2019

Godzina emisji: 16.40

Materiał został wyemitowany w audycji  "Letni Festiwal Muzyczny".

pg/am

Czytaj także

Bracia Jussen: artyści często są samotni, my mamy siebie

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 11:44
- Znam wielu muzyków, którzy uwielbiają być wciąż w świetle reflektorów, karmią się podziwem i uwagą innych. Płacą jednak za to cenę. Po zejściu ze sceny nie mają nikogo, z kim mogliby porozmawiać - mówił w Dwójce Lukas Jussen, pianista, który wraz z bratem zainagurował festiwal w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alexandre Kantorow: trudność powinna być na usługach muzyki

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 12:00
- Skomplikowanie techniczne utworu nie powinno nigdy pojawiać się na pierwszym planie. Słuchając, nigdy nie powinno się myśleć o tym, jakie to jest trudne - mówił w Dwójce francuski pianista, który wystąpił na festiwalu w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń