Václav Luks: muzykę Jana Stefaniego cechuje prostota

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2019 09:00
- Warto patrzeć na operę "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" w kontekście czasów, w których powstała. Jest w niej bardzo dużo wpływów muzyki ludowej. Mamy przecież Górali. Inspiracja muzyką podhalańską jest w dziele Stefaniego bardzo wyraźna - opowiadał gość "Letniego Festiwalu Muzycznego", ceniony czeski dyrygent.
Audio
  • Rozmowa z Vaclavem Luksem o operze "Cud mniemany. Krakowiacy i Górale" (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
  • Rozmowa z prof. Aliną Żórawską-Witkowską o Janie Stefanim (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Vclav Luks
Václav LuksFoto: Mat. prasowe

Jak zaznaczał Václav Luks, opera "Krakowiacy i Górale" w realizacji Jana Stefaniego nawiązuje nie tylko do muzyki Podhala. Słychać również inspiracje Mozartem i jego "Czarodziejskim fletem" czy "Łaskawością Tytusa". Dyrygent wspominał, że przecież Stefani napisał swoja operę w 1794 roku, a więc raptem trzy lata po wspomnianych operach Mozarta.

- Warto odnieść się do kontekstu czasów, w którym dzieło było pisane, bo koniec XVIII wieku był okresem, w którym opera przeżywała burzliwy rozwój, a twórcy eksperymentowali z jej kształtem. To czas, kiedy we Francji pojawiła się Grand Opera, czas, kiedy we Włoszech walczyli ze sobą zwolennicy opery seria z miłośnikami opery buffa, to wreszcie czas, w którym Mozart usiłuje obie te formy ze sobą połączyć tworząc dramma giocoso. Stefaniemu te artystyczne spory i próby wcale nie były obce. Jego opera również nie jest czarno-biała - opowiadał gość audycji.

Václav Luks podkreślał, że dzieło czeskiego kompozytora nie jest jedynie komedią ku uciesze publiczności, lecz niesie za sobą pewne wartości moralne. Uważa, że "Krakowiacy i Górale" to bardzo dobrze napisana partytura, mimo, że tę muzykę cechuje prostota. - To jedno z wielkich wyzwań dla każdego twórcy. Stworzyć dzieło przystępne, łatwe w odbiorze, ale w dobrym guście i najwyższej artystycznej wartości. Stefaniemu to się udało - mówił.

Z jakiego powodu muzyka Jana Stefaniego nie jest tak dobrze znana na świecie, jak np. Mozart? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Grzegorz Dąbrowski

Gość: Václav Luks (czeski dyrygent, załozyciel grupy Collegium 1704)

Data emisji: 15.08.2019

Godzina emisji: 21.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni Festiwal Muzyczny".

am


Czytaj także

Chopin i jego Europa. "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" w wersji koncertowej

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 17:18
W "Letnim Festiwalu Muzycznym" zaprosiliśmy na transmisję z Filharmonii Narodowej w Warszawie, podczas której zabrzmiała opera Jana Stefaniego. Koncert, w ramach 15. Miedzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa", poprowadził Václav Luks.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopin i jego Europa. Fabio Biondi dyryguje "Flisa" Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 16:38
Zaprosiliśmy na transmisję koncertowej wersji opery Stanisława Moniuszki z Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w ramach 15. Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń