Masaaki Suzuki: muzykę Chopina gra się łatwiej niż Bacha

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 12:15
- Koresponduje ona bardziej z naszymi emocjami. W końcu człowiek jest z natury romantyczny - mówił w Dwójce wybitny japoński dyrygent, który na festiwalu Chopin i jego Europa wraz z orkiestrą Bach Collegium Japan wykona Koncert fortepianowy e-moll.
Audio
Maasaki Suzuki
Maasaki SuzukiFoto: PAP/Katerina Sulova

Masaaki Suzuki zwrócił uwagę na wątpliwości związane z instrumentacją Koncertów Chopina, ponieważ nie zachowały się pełne rękopisy partytur tych utworów. Dyrygent podkreślił, że opracowanie Chopinowskiej partytury wydane przez oficynę Breitkopf oraz nowsze Narodowe Wydanie nie rozwiązują pewnych kwestii. - Są tam fragmenty zapisane tak, że nastręczają problemów dawnym instrumentom dętym na jakich gramy. Co nie oznacza, że są to złe wydania. Wręcz przeciwnie – uważam, że Wydanie Narodowe jest bardzo dobre i to nim się posługujemy.

Dyrygent opowiadał w audycji o podobieństwach muzyki Bacha i Chopina i swoim osobistym stosunku do twórczości geniusza z Żelazowej Woli.

***

Rozmawiała: Krzysztof Dziuba

Gość: Masaaki Suzuki (dyrygent)

Data emisji: 21.08.2019

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni Festiwal Muzyczny".

bch/am

Czytaj także

Kazuyoshi Akiyama: wykonywanie muzyki jest jak opowiadanie bajki

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 13:19
- Dzięki IX Symfonii Beethovena pokochałem muzykę. Zawdzięczam temu dziełu bardzo wiele. Gdybym jej nigdy nie usłyszał pewnie nie zostałbym dyrygentem. Sprawia mi ona za każdym razem wielką radość - mówił w "Letnim Festiwalu Muzycznym" japoński dyrygent.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tatsuya Shimono: ten utwór Pendereckiego jest jak dzieło Picassa

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 13:54
- Pod względem ideowym porównałbym tren "Ofiarom Hiroszimy" do Guerniki Picassa. Kiedy po raz pierwszy Penderecki przyjechał do Japonii, by wykonać ten utwór z polską orkiestrą, było to dla nas wszystkich bardzo przejmujące - mówił w Dwójce japoński dyrygent, który wystąpił na festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nelson Goerner: III Koncert to miłosne wyznanie Rachmaninowa

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 20:00
- W tym dziele wyczuwalna jest miłość kompozytora do jego instrumentu, do fortepianu. Nie znam innego twórcy, który napisał, albo mógłby napisać taki koncert fortepianowy - mówił w Dwójce argentyński pianista, który wystąpił na festiwalu Chopin i jego Europa.
rozwiń zwiń