Sam Jackson na czele Promsów. Połączenie tradycji i nowoczesności

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2025 13:00
BBC Proms to brytyjski festiwal, który udowadnia, że muzykę klasyczną można promować z rozmachem, ale bez zadęcia. Od dekad stanowi szeroko otwarte drzwi do pozornie elitarnego świata. Tegoroczna edycja to 86 koncertów. 72 z nich odbędą się w londyńskiej Royal Albert Hall. Wśród artystów, którzy wystąpią podczas koncertów, znajdą się m.in. znakomici pianiści Yunchan Lim i András Schiff, a także wybitne skrzypaczki Hilary Hahn i Janine Jansen.
Festiwal BBC Proms 2025 to blisko dwa miesiące muzycznej uczty i ponad 80 koncertów, w których udział wezmą najznakomitsi artyści z całego świata
Festiwal BBC Proms 2025 to blisko dwa miesiące muzycznej uczty i ponad 80 koncertów, w których udział wezmą najznakomitsi artyści z całego świataFoto: Shutterstock/Sampajano_Anizza

Posłuchaj na podcasty.polskieradio.pl >>>

- Jako BBC mamy za zadanie kształtować kulturę, a także odzwierciedlać ją. BBC Proms odgrywają w tym naprawdę znaczącą rolę. Jeśli przyjrzymy się Last Night of the Proms, to zazwyczaj ten koncert ogląda od trzech i pół do czterech milionów ludzi na żywo w telewizji i jest to najważniejszy moment w roku dla muzyki klasycznej. Ponosimy odpowiedzialność za to, co przygotowujemy na ten wieczór - tak o roli Promsów i o swoich pomysłach na prowadzenie festiwalu opowiada jego nowy dyrektor Sam Jackson.

Czytaj też:


BBC PROMS - nie tylko Londyn

Jedną z głównych idei Sama Jacksona jest rozszerzenie zasięgu Promsów. Kontynuuje w ten sposób działania poprzedniego szefa festiwalu Davida Pickarda. Rozpoczęto wówczas organizację koncertów w innych miastach i miasteczkach w całej Wielkiej Brytanii.

- Jest to kierunek, w którym chcę dalej rozwijać festiwal. Coraz częściej staramy się oferować "promenadowe" doświadczenie ludziom mieszkającym setki kilometrów od Londynu lub tym, którzy nie mogą pozwolić sobie na podróż do stolicy, a którzy chcą wziąć udział w Promsach w swoich rodzinnych miastach. Jest to coś, co David zrobił szczególnie dobrze i co bardzo chcę kontynuować i rozwijać - mówi Jackson.

- Chcę abyśmy organizowali koncerty w całym kraju, ponieważ BBC jest opłacane przez ludzi w każdym zakątku Wielkiej Brytanii - kontynuuje dyrektor wydarzenia. - W tym roku BBC Proms zagoszczą w różnych częściach Anglii i w miejscach, w których nigdy wcześniej nie byliśmy. W przyszłości chcemy organizować zdecydowanie więcej koncertów promenadowych poza Anglią. Staramy się, aby od przyszłego roku i w kolejnych latach festiwal odbywał się także na terenie innych krajów - w Irlandii Północnej, Walii i Szkocji".

Promsy i nowe platformy komunikacji

Dla Promsów niezwykle ważne są media społecznościowe. Jackson uważa, że kluczowe jest kierowanie działań tam, gdzie są szanse na pozyskanie i zaangażowanie nowej publiczności.

- Jest to bardzo ekscytujące zadanie, ponieważ oprócz tradycyjnych mediów, takich jak radio i telewizja, istnieje teraz wiele innych platform, które można wykorzystać do zaprezentowania ludziom muzyki klasycznej i docierania do nowej publiczności. Cały czas zastanawiamy się w BBC nad tym, jak możemy działać w tym obszarze najskuteczniej, jak to możliwe. Mamy przy tym nadzieję, że zachęcimy nowych odbiorców do tego, aby przyszli i usłyszeli muzykę na żywo. Bilet na koncert promenadowy można kupić każdego wieczoru przez całe lato za jedyne 8 funtów, co pozwala usłyszeć najwybitniejsze dzieła muzyki klasycznej na świecie - opowiada Jackson.

W zgodzie z tradycją

Dla nowego dyrektora ważne jest kontynuowanie tradycji. BBC Proms to przede wszystkim festiwal muzyki klasycznej.

- Zawsze tak było. Pierwszy koncert promenadowy odbył się blisko 100 lat temu i wówczas w programach koncertów była obecna muzyka klasyczna, ale także wiktoriańskie piosenki i muzyka popularna tamtych czasów. Kiedy spojrzymy na to, co robimy obecnie, to obok klasycznego repertuaru pojawią się także koncerty orkiestrowe z muzyką soul albo wieczory jazzowe. Uważam, że zawsze będziemy przede wszystkim festiwalem muzyki klasycznej, ale jednocześnie musimy pokazać, że umiemy czerpać z innych gatunków i stylów muzycznych, gdy ma to sens. Najważniejszym wyznacznikiem jest to, aby coś współgrało z konwencją Promsów, żeby było autentyczne - mówi dyrektor.

Ważnym kierunkiem jest prezentacja dzieł twórców współczesnych, a także zamawianie u nich nowych utworów. W tym roku na festiwalu zabrzmi nowe dzieło brytyjskiej twórczyni Errollyn Wallen.

Chcemy zapewnić kompozytorom i kompozytorkom jak najwięcej wolności, ponieważ wiemy, że pracują najlepiej, gdy mogą realizować swoje własne pomysły. Nie narzucamy tego, w jakiej stylistyce ma być utrzymana kompozycja albo jakie odczucia ma wywoływać. W tym momencie nie wiem, jak brzmi The Elements Errollyn Wallen. Pierwszy raz usłyszę tę kompozycję na próbie tuż przed koncertem. Można więc uznać tę sytuację za nieco przerażającą, ale jednocześnie niezwykle ekscytującą. To samo czeka publiczność i jestem ciekawy, jak ten utwór zostanie odebrany - powiedział Jackson.

Program 2, dzięki współpracy z Europejską Unią Radiową, jak co roku zaprasza słuchaczy na transmisje z legendarnego BBC Proms w ramach audycji Letni Festiwal Muzyczny. Zapraszamy do słuchania! 

***

Tytuł audycji: Letni Festiwal Muzyczny

Przygotowanie: Michał Dębski

Gość: Sam Jackson

Data emisji: 18.07.2025

Godzina emisji: 21.00

k

Czytaj także

Festiwal BBC Proms. Największy, najsłynniejszy, najbardziej demokratyczny

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2025 12:24
Te osiem tygodni to za każdym razem wyjątkowy czas w muzycznym kalendarzu. W tym roku dochodzi jeszcze jubileusz 130-lecia i początek kadencji nowego dyrektora. W piątek 18 lipca w Londynie startuje BBC Proms - największy festiwal muzyki klasycznej na świecie. Część koncertów, począwszy od inauguracji, transmitowanych będzie na antenie radiowej Dwójki.
rozwiń zwiń