Operowe przygody bohaterskiego kusznika

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2013 22:00
W sobotnim "Letnim Festiwalu Muzycznym" przeniesiemy się do Opéra Royal de Wallonie w Liège by wysłuchać spektaklu André Grétry'ego opartego na historii szwajcarskiego bohatera narodowego Wilhelma Tella.
Mozaika z Wilhelmem Tellem w Szwajcarskim Muzeum Narodowym
Mozaika z Wilhelmem Tellem w Szwajcarskim Muzeum NarodowymFoto: Wikipedia/Roland zh/Creative Commons

"Wilhelm Tell" to trzy aktowa opera, która pierwszy raz wystawiona została w paryskim Comédie-Italienne, 9 kwietnia 1791 roku. Autorem libretta jest Michel-Jean Sedaine. Akcja opery rozgrywa się w Szwajcarii w XIII wieku i opowiada historię walki szwajcarskich patriotów, wiedzionych przez legendarnego Wilhelma Tella z austiackim okupantem, uosabianym tutaj przez złowieszczą postać starosty Hermanna Geßlera.

Ten ostatni postawił na rynku w Altdorf (stolicy kantonu) słup, na którym zatknął swój kapelusz. Mieszkańcy, przechodząc obok, mieli oddawać mu pokłon. Wilhelm Tell tego nie uczynił, więc pojmano go i sprowadzono przed oblicze starosty. Ten, słysząc o sławie kusznika, wymyślił próbę: Tell musiał zestrzelić z kuszy (inne wersje - z łuku) jabłko ustawione na głowie swojego syna Waltera. Jeśliby chybił - obu czekała śmierć. Tymczasem Tell przygotował podstęp i do kołczana zapakował jeszcze jeden bełt. Dla kogo był on przeznaczony?

Program

A.E.M. Grétry Wilhelm Tell

wyk. Lionel Lhote - baryton, Marc Laho - tenor, Anne-Catherine Gillet - sopran, Liesbeth Devos - sopran,  Chór i orkiestra Opéra Royal de Wallonie Orchestra, dyr. Claudio Scimone

Do słuchania zaprasza Aleksander Laskowski.

22 czerwca (sobota) godz. 20.00.

Zobacz więcej na temat: opera
Czytaj także

Wagner nad Wagnerami. Trybunał zdecydował

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2013 00:02
W kolejnej audycji z cyklu "Kto słucha, nie błądzi" jury wybrało najlepsze nagranie opery "Śpiewacy norymberscy" Ryszarda Wagnera, którego dwusetna rocznica urodzin przypada w tym miesiącu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trybunał wybrał najlepszego Brittena

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 20:08
- Muzyka Brittena nie jest łatwa, jej piękno jest pięknem do którego trzeba się wspinać na paluszki - mówił w Dwójce Piotr Kamiński, jeden z członków jury Płytowego Trybunału Dwójki, który tym razem oceniał wykonania opery "Billy Budd".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czemu gram Wagnera? Bo to dobra muzyka"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 14:49
- Większość kompozytorów to postaci nietuzinkowe, to nie byli prości ludzie i jako dzieci swoich czasów, czasem wikłali się w politykę - tłumaczył antysemityzm Ryszarda Wagnera szef NOSPR Alexander Liebreich.
rozwiń zwiń