BBC Proms z fortepianiem w Egipcie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2011 09:23
Transmisja z Londynu rozpocznie się w Dwójce dziś o 20:30. Związani z festiwalem BBC Proms muzycy zagrają egipski koncert fortepianowy Camille'a Saint-Saënsa.

Ostatni, piąty w dorobku kompozytora, Koncert fortepianowy F-dur skomponował Camille Saint-Saëns w roku 1896 na własny koncert jubileuszowy. Od czasu stworzenia IV Koncertu minęło lat dwadzieścia. Kompozytor napisał partię solową z myślą o sobie i wykonał dzieło z wielkim sukcesem: publiczność była zachwycona, krytycy nie mieli zastrzeżeń.

W V Koncercie dostrzegamy wszystkie cechy Saint-Saënsa: wyczulenie na barwy orkiestry i fortepianu, piękno melodii, subtelną, typowo francuską, harmonię i efektowną, kipiącą rytmiczną energią partię solową. A gdzie w tym wszystkim Egipt? To nie Egipt jest w tym dziele, to raczej dzieło było w Egipcie. Saint-Saëns bowiem skomponował V Koncert podczas swojej niemal corocznej zimowej wyprawy do kraju faraonów. Czas spędzał w Luksorze, stąd i tytuł dzieła. Trzeba jednak dodać, że w środkowej części kompozytor wykorzystał pieśń nubijską, którą Saint-Saëns posłyszał śpiewaną przez żeglujących Nilem marynarzy.

Partię solową podczas poniedziałkowego koncertu wykona znakomity brytyjski pianista Stephen Hough. Na transmisję zaprasza Marcin Majchrowski.

Więcej o ważnym i nietypowym muzycznym wydarzeniu, jakim jest tegoroczny BBC Proms

W przerwie koncertu nadamy audycję Anny Skulskiej "Powstańcze wspomnienia".

Program

Ludwig van Beethoven IV Symfonia B-dur op. 60

Camille Saint-Saëns V Koncert fortepianowy F-dur op. 103 "Egipski"

Franciszek Liszt Symfonia Dantejska

Wyk. Julia Doyle – sopran, Stephen Hough – fortepian, Birmingham Symphony Orchestra Chorus i BBC Philharmonic Orchestra, Gianandrea Noseda - dyrygent

1 sierpnia (poniedziałek), godz. 20:30

Czytaj także

Wiosna, Wokaliza i Dzwony, czyli Rachmaninow w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2011 20:12
Transmisja z BBC Proms w Dwójce w niedzielę o 20!
rozwiń zwiń