Wiosna, Wokaliza i Dzwony, czyli Rachmaninow w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2011 20:12
Transmisja z BBC Proms w Dwójce w niedzielę o 20!

Sergiusz Rachmaninow uważał swoją Symfonię "Dzwony" za najlepsze dzieło, jakie kiedykolwiek skomponował. Inspiracją był poemat Edgara Allana Poego, który kompozytor poznał w swobodnym przekładzie Konstantina Balmonta. Inny przekład byłby zresztą niemożliwy, gdyż Poe dokonał rzeczy niemal niemożliwej: napisał czteroczęściowy poemat odzwierciedlający radosne i smutne uczucia, jakie wywołują dzwony towarzyszące człowiekowi w ważnych chwilach życia od narodzin do śmierci.

Symfonia również składa się z czterech części, podążających za układem poematu. W pierwszej części srebrne dzwonki są metaforą młodości, w drugiej złote dzwony weselne symbolizują miłość. W trzeciej części mosiężne dzwony biją na trwogę, zaś ostatniej części towarzyszą posępne żelazne dzwony pogrzebowe.

Symfonię wykonuje się najczęściej w oryginale, lecz w Anglii czasem stosowany jest tekst angielski. Nie można jednak podłożyć słów Poego pod muzykę Rachmaninowa, więc tekstem jest tłumaczenie powrotne tekstu Balmonta dokonane przez Fanny S. Copeland.

Na transmisję z Londynu zaprasza Marcin Majchrowski.

W przerwie koncertu nadamy audycję Barbary Schabowskiej "Submarino duńska książka".

 

Program

Sergiusz Rachmaninow: Wiosna op. 20, Tańce z opery Aleko, Trzy pieśni rosyjskie, Wokaliza op. 34 nr 14, Dzwony op. 35


Wyk.: Svetla Vassileva – sopran, Misha Didyk – tenor, Alexei Tanovitski – bas, Chór Teatru Maryjskiego i BBC Philharmonic Orchestra, Gianandrea Noseda - dyrygent

31 lipca (niedziela), godz. 20:00

Czytaj także

Rosyjskie brzmienie saksofonu

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2011 11:59
Saksofon jest rzadko stosowany w orkiestrach symfonicznych. Jego specyficzne brzmienie da się jednak usłyszeć w utworach Rachmaninowa i Prokofiewa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Debiutancka płyta Przemysława Witka

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2011 16:08
Album "Décadence" ukaże się 28 lutego nakładem Agencji Fonograficznej Polskiego Radia i Ponte Art Production.
rozwiń zwiń