"To, co najpiękniejsze…". Niezwykły koncert muzyki symfonicznej

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 15:00
W "Niedzielniku muzycznym" posłuchamy retransmisji drugiej części koncertu Polskiego Radia, który odbył się w sobotę 21 października w Studiu PR im. Witolda Lutosławskiego.
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Rad K/Shutterstock.com

Polskie Radio inauguruje nowe przedsięwzięcie programowe – cykl niepowtarzalnych koncertów  opatrzonych wspólnym tytułem "To, co najpiękniejsze…".  Ich ideą jest popularyzacja polskiej i światowej muzyki klasycznej oraz filmowej wśród odbiorców, którzy nie są jeszcze koneserami, ale poszukują kontaktu z kulturą wysoką.

Muzyczne spotkania pod szyldem Polskiego Radia odbywać się będą raz na kwartał, a ich repertuar tworzony będzie z gatunków i utworów określanych potocznie jako „lżejsze”, za to w najbardziej ekskluzywnych czy wysmakowanych artystycznie wykonaniach. Stąd wybór Jedynki – popularnej anteny o szerokim zasięgu – jako miejsca emisji cyklu. Dzięki temu nowe przedsięwzięcie programowe Polskiego Radia zyska szczególny wymiar kulturotwórczy, edukacyjny i społeczny,  jednym słowem – misyjny.

Dodatkowym celem akcji jest promocja Polskiej Orkiestry Radiowej, będącej obecnie jedyną orkiestrą w strukturach radia publicznego. W programie koncertów nie zabraknie również utworów „Z Archiwum Polskiej Orkiestry Radiowej”, czyli materiałów gromadzonych przez lata w bibliotecznych zasobach – od aranżacji „hitów” muzyki klasycznej w opracowaniu Stefana Rachonia, po utwory specjalnie napisane dla radia i z udziałem artystów muzyki rozrywkowej.

Piotr Piorun/Polskie Radio

Podczas pierwszego koncertu na scenie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpi orkiestra Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza. W programie m.in. Antonín Dvořák „Tańce słowiańskie” op. 72 nr 8  i op. 46 nr 8;  tango Wojciecha Kilara z filmu „Zazdrość i medycyna”; „Zapomnisz o mnie” Henryka Warsa; "Ballad for Berndt" Krzysztofa Komedy  z  filmu  „Nóż w wodzie”; dwa słynne walce skomponowane przez Waldemara Kazaneckiego do filmu „Noce i dnie”; muzyka Henryka Kuźniaka z filmu „Vabank II”; legendarna piosenka Jerzego Petersburskiego pt. „Ta ostatnia niedziela” oraz czardasz skomponowany przez Waldemara Kazaneckiego do komedii „Brunet wieczorową porą”. Opracowanie wszystkich utworów na orkiestrę smyczkową jest dziełem Tomasza Radziwonowicza.

Druga część koncertu będzie należała do Polskiej Orkiestry Radiowej, którą poprowadzi Michał Klauza. Zaprezentuje ona fragmenty z opery Wolfganga Amadeusa Mozarta „Don Giovanni” oraz wybór z „West Side Story” Leonarda Bernsteina i Stephena Sondheima. Partię Don Giovanniego usłyszymy w wykonaniu Jana Żądło (baryton) – młodego polskiego śpiewaka, członka Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

Transmisja koncertu na antenie radiowej Jedynki w sobotę 21 października od godz. 18.00. Retransmisja drugiej części koncertu w Dwójce w niedzielę 22 października w audycji "Niedzielnik muzyczny".

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem instytucjonalnym przez Radę Mediów Narodowym. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA).

Zobacz więcej na temat: koncerty

Czytaj także

Liebreich: "Tapiola" Sibeliusa zawsze budzi skrajne emocje

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 15:00
- "Tapiola" to złożony i trudny utwór, ostatni napisany przez Sibeliusa. Powstała w latach 20. minionego wieku. Ludzie zazwyczaj kochają go, albo nienawidzą. Nawet w naszej orkiestrze widać ten podział - mówił dyrygent Alexander Liebreich.
rozwiń zwiń