Hiolski na 85-lecie

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2010 17:24
W rocznicowym cyklu Marek Zwyrzykowski przypomni dwa występy jednego z najwybitniesjzych polskich śpiewaków.

Zmarły na przełomie stuleci baryton był przede wszystkim artystą wyjątkowo wszechstronnym. Jego repertuarowe zainteresowanie sięgające od baroku po współczesność zaowocowały hsitorycznymi kreacjami z jednej strony w Weselu Figara i Don Giovannim Mozarta, z drugiej - w Strasznym Dworze Moniuszki oraz Królu Rogerze Szymanowskiego i wreszcie awangardowych Diabłach z Loudun Pendereckiego (w 1969 brał udział w prawykonaniu tego dzieła w Hamburgu w roli ojca Grandier).

Kariera sceniczna Andrzeja Hiolskiego rozpoczęła się tuż po zakończeniu wojny w Krakowie, Bytomiu i wreszcie w Warszawie. Bardzo szybko jednak wybitny śpiewak trafił także na deski La Scali w Mediolanie, Teatro San Carlo w Neapolu, Teatro Colón w Buenos Aires, Theater der Stadt Bonn oraz najważniejszych tetaró amerykańskich.

Szczególnie ważne miejsce w działalności artystycznej Hiolskiego stanowiło jednak wykonawstwo dzieł oratoryjno-kantatowych oraz pieśni, o czym zaświadczają znakomite radiowe nagrania z połowy lat 70. i 90.

 

Program:

 

Franciszek Schubert Schwanengesang D. 957

Robert Schumann Liederkreis op. 39

 

Wyk. Andrzej Hiolski – baryton, Jerzy Marchwiński

(Filharmonia Narodowa, 19.11.1976)

 

***

 

Gustav Mahler 5 Pieśni do poematów Rűckerta, V Symfonia cis-moll     

 

Wyk.Andrzej Hiolski – baryton; Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej  Gary Bertini - dyrygent

(Filharmonia Narodowa, 26.02.1993)

 

17 września (piątek), godz. 13:00

Czytaj także

Podleś i Pobłocka na 85-lecie

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2010 18:11
Agata Kwiecińska i Krystyna Nawojska-Hoffman przypominają znakomity recital pieśni oraz występ legendarnej Academy of St.Martin-in-the Fields
rozwiń zwiń
Czytaj także

Emma Kirkby na 85-lecie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2010 11:37
Piotr Matwiejczuk oraz Krystyna Nawojska-Hoffman przypomną występ legendy barokowej wokalistyki w Filharmonii Narodowej.
rozwiń zwiń