Kiedy nadzieja jest ryzykiem? "Można trafić w pustkę"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 12:00
- Gdybyśmy definiowali swoje życie jedynie w tych granicach, które dostępne są naszej zdolności przewidywania, wówczas nie odczuwalibyśmy pełni sensu, o który nam chodzi. Stąd te akty, które sięgają dalej. Przy całym ryzyku, że sięgną za daleko - mówił prof. Robert Piłat o fenomenie nadziei.
Audio
  • Kiedy nadzieja jest ryzykiem? "Można trafić w pustkę" (Rachunek myśli/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/fongleon356

To "sięganie za daleko" może się skończyć tym, że "trafiamy w pustkę". - A ta łatwo może zrodzić rozpacz, nadzieję zawiedzioną - zauważył gość Dwójki. Co więcej, popularne powiedzenie "Nadzieja matką głupich", potraktowane poważnie, oznaczałoby, że nasza pozytywna projekcja przyszłości jest "nieugruntowana", że "przekraczamy swoje kompetencje".

Wówczas, jak mówił prof. Piłat, mamy wybór. Albo uznać taką "nieracjonalną" postawę za rzecz paradoksalnie dobrą, bo głęboko ludzką, wynikającą z naszej potrzeby poszukiwania sensu. Albo potraktować ją negatywnie: to, co nieuzasadnione, nie dość racjonalne prowadzi nas na manowce.

Ale czy możliwie jest życie pozbawione nadziei? Czy zaufanie do rzeczywistości, do przyszłości, może się obyć bez religijnego uzasadnienia? Kiedy nadzieja staje się ucieczką od tego, co tu i teraz? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadzi: Michał Nowak

Gość: prof. Robert Piłat (filozof)

Data emisji: 9.12.2017

Godzina emisji: 23.00

jp/kk

Czytaj także

Młodość. Gdzie nas prowadzi ta dziwna droga?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 13:47
Młodość - kraina nadziei, marzeń i planów, ale też retrospekcji i źródłowych, determinujących przeżyć. Rozmawialiśmy o niej z prof. Robertem Piłatem w "Rachunku myśli".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nihilizm. Podpatrujemy upadek ludzkiego ducha

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 14:50
W audycji wraz z prof. Andrzejem Lederem rozmawialiśmy o rozmaitych przejawach duchowego kryzysu, w którym rzekomo lub w sposób istotny znalazła się cywilizacja Zachodu.
rozwiń zwiń