"Myślenie Tischnera jest wywrotowe"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 20:00
- U niego nie ma retoryki rewolucyjnej. Ale jednocześnie to myślenie uderza w podstawy społeczeństwa, które się konformizuje – podkreślał w Dwójce Wojciech Bonowicz, opowiadając o najważniejszych ideach ks. Józefa Tischnera.
Audio
  • Wokół "Alfabetu duszy i ciała" ks. Józefa Tischnera (Rachunek myśli/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/geralt

- Trzeba być wolny w sprzeciwie w sytuacji, gdy wszyscy się zgadzają. Trzeba być prawdomównym w świecie kłamstwa - przypominał Tischnerowskie nakazy Wojciech Bonowicz. - Żeby działać w sposób wolny, trzeba mieć wiarę w wolność - dopowiadał prof. Karol Tarnowski.

Czy wolność zatem to najważniejsza idea ks. prof. Józefa Tischnera? A może jest nią nadzieja? Czego o filozofii Tischnera dowiadujemy się podczas lektury "Alfabetu duszy i ciała", książki gromadzącej jego dotąd nieznane teksty? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: prof. Karol Tarnowski (członek Rady Programowej Instytutu Myśli Józefa Tischnera) oraz Wojciech Bonowicz (redaktor i autor wstępu do "Alfabetu")

Data emisji: 15.12.2018

Godzina emisji: 23.00


Czytaj także

Tischner: religia jest dla ludzi wolnych

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2016 12:00
Mówił o trudnej wolności, o dialogu, o etyce, która rodzi się w spotkaniu z drugim człowiekiem. W 85. rocznicę urodzin ks. prof. Józefa Tischnera wspominamy - z archiwum Polskiego Radia i Radia Wolna Europa - poświęcone mu audycje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Krótki przewodnik po życiu"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 11:45
- Dla Tischnera najważniejsze w wychowaniu jest doświadczenie wolności. Mówił, by wychowywać pytaniami - o mniej znanych tekstach cenionego filozofa i duchownego zebranych w książce "Krótki przewodnik po życiu" opowiadał w Dwójce Wojciech Bonowicz.
rozwiń zwiń