X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tischner: religia jest dla ludzi wolnych

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2016 12:00
Mówił o trudnej wolności, o dialogu, o etyce, która rodzi się w spotkaniu z drugim człowiekiem. W 85. rocznicę urodzin ks. prof. Józefa Tischnera wspominamy - z archiwum Polskiego Radia i Radia Wolna Europa - poświęcone mu audycje.
Audio
  • Z Józefą Hennelową, prof. Władysławem Stróżewskim, prof. Karolem Tarnowskim, Wojciechem Bonowiczem i dr. Łukaszem Tischnerem rozmawia Hanna Maria Giza (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
  • Fragment nauki rekolekcyjnej ks. prof. Józefa Tischnera wygłoszonej w kościele św. Brygidy w Gdańsku w okresie Wielkiego Postu - pt. Mój Pan i Mój Bóg (z archiwum Sekcji Polskiej RWE)

Jeśli czujesz się w religii istotą zniewoloną, rzuć tę religię. Religia niesie ze sobą doświadczenie wolności. Przed Bogiem niczego się nie musi, wszystko się może – pisał ks. prof. Józef Tischner.

Wolność była dla ks. Tischnera wartością najważniejszą – nie jako dobro samo w sobie, ale jako warunek konieczny urzeczywistnienia innych wartości. Bowiem tylko człowiek wolny potrafi mówić prawdę, potrafi kochać, potrafi dawać świadectwo. Wolność jednak to jednocześnie trudny, "nieszczęsny dar". Ks. Tischner nie traktował jej jedynie w kategoriach pewnego problemu teoretycznego – interesowała go również, a może przede wszystkim, wolność doświadczana: w relacji z drugim człowiekiem, w Kościele, w przestrzeni publicznej, w narodzie.

– Ojczyzna to wspólnota, szczególna wspólnota etyczna – mówił ks. Tischner w jednej z rekolekcyjnych nauk wielkopostnych wygłoszonych, w latach 80., w kościele św. Brygidy w Gdańsku. – Cóż to jest zaś etyka? – pytał się kapłan i odpowiadał: – Etyka to nie system abstrakcyjnych norm i zasad postępowania, ale to sposób doświadczania człowieka przez człowieka. Ojczyzna to trwający w narodzie sposób doświadczania człowieka przez człowieka.

O ks. prof. Tischnerze rozmawiali w 2011 roku w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" Józefa Hennelowa z "Tygodnika Powszechnego", filozofowie: prof. Władysław Stróżewski i prof. Karol Tarnowski, Wojciech Bonowicz, biograf ks. Tischnera, oraz dr Łukasz Tischner.

– Wytworzył się pewien stereotyp ks. Tischnera jako człowieka pogodnego, żartującego – mówił prof. Władysław Stróżewski. – Tymczasem, pod spodem, była u Tischnera wizja tragiczności ludzkiego świata. Dopiero, kiedy dostrzeżemy tę tragiczność, w którą człowiek jest uwikłany, możemy powiedzieć, że naprawdę spotkaliśmy go  – tłumaczył filozof.

O tym, jaki był ów złożony i wymykający się jednoznacznym interpretacjom świat Tischnera, co przyciągało do niego tłumy i czego on sam szukał u innych – dowiemy się w archiwalnej audycji, do której wysłuchania zapraszamy.

***

Tytuł audycji: "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: Józefa Hennelowa, prof. Władysław Stróżewski, prof. Karol Tarnowski, Wojciech Bonowicz oraz dr Łukasz Tischner

Data emisji: 12.03.2011

Godzina emisji: 16.00

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pisarze księdza Józefa Tischnera

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2010 13:00
Z okazji 10. rocznicy śmierci ks. prof. Józefa Tischnera zapraszamy na audycję poświęconą bliskim mu pisarzom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozof jako pisarz

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2010 13:41
Skarga, Tischner i Kołakowski, czyli o spotkaniu filozofii i literatury.
rozwiń zwiń