Krzysztof Zanussi: nauka nie zastąpi religii

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2019 14:00
- Nauki ścisłe dają dziś narzędzie poznawcze, które może być przydatne, żeby pogodzić się z własną ułomnością. Mówią o ograniczeniach, które poprzednio, przez wiek XIX, nie chcieliśmy przyjąć do wiadomości – podkreślał w Dwójkowej rozmowie Krzysztof Zanussi.
Audio
  • Duchowość, racjonalizm, sztuka życia. Rozmowa z Krzysztofem Zanussim (Rachunek myśli/Dwójka)
Krzysztof Zanussi
Krzysztof ZanussiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

XIX wiek, jak przypominał gość Dwójki, próbował "uwolnić ludzi od tajemnicy". - To miało być osiągniecie: że ludzkość może wreszcie zawierzyć własnemu rozumowi, że wszystko można przeniknąć rozumem i to wypełni całe pole naszego poznania. Ale to jest marna spuścizna, dzisiaj już bardzo wsteczna - mówił Krzysztof Zanussi. - Sama nauka odkryła na nowo, że tajemnica istnieje.

Konsekwencją takiego spojrzenia na relację racjonalizm-metafizyka, tłumaczył gość Dwójki, jest wyjście poza klasyczny dualizm nauki i religii. - To nie jest tak, że nauka może religię zastąpić, ale może nas ona na religię uczulić. Uczynić nas wrażliwszymi na tajemnicę. Dziś będąc racjonalnym, można być wierzącym. To nie stoi w sprzeczności.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadzi: Michał Nowak

Gość: Krzysztof Zanussi (reżyser, scenarzysta, uhonorowany ostatnio statuetką Orła za osiągnięcia życia)

Data emisji: 30.03.2019

Godzina emisji: 23.00

jp/kul

Czytaj także

Ironiczne spojrzenie Andrzeja Munka

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 10:00
W "Rozmowach o kinie" prof. Tadeusz Lubelski opowiadał o twórczości znakomitego reżysera, autora m.in. "Eroiki" i "Zezowatego szczęścia".
rozwiń zwiń