Konflikt - od starcia do zrozumienia

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2022 00:30
Wydaje się czymś nie tylko powszechnym, ale i nieuniknionym. Może być destrukcyjny, ale bywa też inspiracją do poszukiwania nowych rozwiązań. Pomaga lepiej zrozumieć własne stanowisko bądź sposób funkcjonowania, ale czasami prowadzi do fanatyzmu.
Konflikty mogą prowadzić do nowych rozwiązań
Konflikty mogą prowadzić do nowych rozwiązańFoto: Shutterstock/Darren Whittingham

O różnych typach konfliktów oraz o szansach i zagrożeniach z nimi związanych rozmawialiśmy w "Rachunku myśli" z prof. Lechem Nijakowskim – socjologiem z Uniwersytetu Warszawskiego.

***

Zgodnie z definicją konflikt to sytuacja, kiedy po dwóch lub więcej stronach, które pozostają we wzajemnej od siebie zależności, występują niemożliwe do pogodzenia różnice lub brak możliwości zrealizowania własnych celów i podejmują one działania, żeby tę sytuację zmienić.

Cele mogą dotyczyć zasobów materialnych, potrzeb, wartości. W wyniku podejmowanych działań konflikt może zostać rozwiązany, zaostrzony lub złagodzony.

Konflikt ma swoją dynamikę i najczęściej przechodzi przez kilka faz. Im wcześniej nastąpi próba jego rozwiązania, tym większa szansa na porozumienie.

Konflikt najczęściej nie jest przyjemny, ale może okazać się korzystny. Sprzyja bowiem ujawnieniu ukrywanych wcześniej różnic i problemów. Niekiedy dzięki zaistnieniu sytuacji konfliktowej jedna ze stron dowiaduje się o istnieniu problemu.


Posłuchaj
60:36 2022_11_12 23_29_40_Dwojka_Rachunek_mysli.mp3 Konflikt - od starcia do zrozumienia (Rachunek myśli/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Gość: prof. Lech Nijakowski (socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 12.11.2022

Godzina emisji: 23.30

uk/kor/mo

Zobacz więcej na temat: filozofia problemy społeczne
Czytaj także

Tomasz Budzyński - drugs, rock'n'roll i... Bóg

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 12:00
Tomasz Budzyński - legenda polskiej muzyki rockowej, wokalista, tekściarz i kompozytor takich zespołów jak Siekiera, Armia czy 2Tm2,3 - przez wiele lat błądził i szukał swojej życiowej drogi.
rozwiń zwiń