Polskie Radio
Section05
Rafał Porzeziński

"Za rzadko rozmawiamy o uczuciach i potrzebach". Halina Gut o relacjach dziecko - rodzic

Zachowanie bliskiego kontaktu i utrzymanie dobrej relacji i silnego związku z własnym dzieckiem może być wyzwaniem w obecnych czasach, gdy wiele czynników może przeszkadzać w poświęcaniu odpowiedniej uwagi i czasu. O wyzwaniach współczesnej rodziny dyskutowali Halina Gut, trener radykalnego wybaczania, autorka warsztatów umiejętności wychowawczych oraz Daniel Dziewit, publicysta, autor książki "Homo Enter".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pomoc Rafał Porzeziński alkoholizm uzależnienia

"Dwa spojrzenia". Tradycje AA jako życiowy drogowskaz

Dwa Program 12 kroków i 12 tradycji to jedne z filarów wspólnot problemowych, jak Anonimowych Alkoholików, Al-Anon czy Wspólnot hazardzistów. Narzędzia, którymi posługują się wspólnoty, mogą także pomóc w budowaniu szczęśliwej, bezpiecznej i pełnej rodziny oraz innych obszarach życia. W audycji gościli Irena Hojfeldt, aktywistka społeczna oraz Paweł, osoba uzależniona.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pomoc Rafał Porzeziński alkoholizm uzależnienia

PR24 Wychowanie w czasach współczesnych. Czy rodzice wiedzą, co dzieje się z ich dziećmi?

Wychowywanie dzieci nigdy nie było zajęciem prostym. Odpowiedzialność związana z kształtowaniem młodych ludzi przerasta nawet najwybitniejsze jednostki. W obecnych czasach, w czasach nowoczesnych, czasach gwałtownego rozwoju technologii, dostępu do internetu - zagrożeń związanych z rozwojem dzieci jest jeszcze więcej. Czy rodzice wiedzą, co dzieje się z ich dziećmi? W Polskim Radiu 24 próbowali odpowiadać na to pytanie prof. Monika Przybysz z UKSW oraz Paweł Cwynar, pisarz, ale także były gangster.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Porzeziński rodzina dzieci wychowanie

"Dwa spojrzenia". Dzień Świętości Życia

Dzień Świętości Życia został ustanowiony w Kościele w Polsce w 1998 roku i był odpowiedzią polskich biskupów na apel świętego Jana Pawła II, zawarty w encyklice "Evangelium Vitae" z 25 marca 1995 roku. W Dniu Świętości Życia Kościół katolicki zwraca uwagę na dar ludzkiego życia. Wzywa rodziny i osoby samotne, a także organizacje rodzinne i wspólnoty katolickie, by zbierały się na modlitwie i dziękowały Bogu za dar życia. W audycji rozmowa z Mariuszem Dzierżawskim (stronazycia.pl) i Lidią Sankowską-Grabczuk (afirmacja.info).
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pomoc aborcja Rafał Porzeziński

PR24 Czy Adam Mickiewicz trafia do młodego pokolenia?

Czy poezja Adama Mickiewicza może jeszcze trafić do młodego człowieka? Co dziś przynosi nam lektura "Sonetów krymskich" i czy mają one jakiś związek ze współczesnymi wydarzeniami? O tym w Polskim Radiu 24 mówili Piotr Furman - aktor, reżyser, wykładowca - oraz Maria Radzymińska - studentka i uczestniczka warsztatów aktorskich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Porzeziński Piotr Furman KULTURA poezja Adam Mickiewicz literatura

Jubileusz warszawskich Hybryd. Dyrektor klubu: miejsce jest papierkiem lakmusowym przemian w Polsce

Słynny warszawski Klub Hybrydy obchodzi swoje 65 urodziny. - To miejsce jest papierkiem lakmusowym tego co się dzieje w Polsce (...) klub budowany był na zasadzie elitarności - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Sokołowski dyrektor klubu. O tym jakie znaczenie dla polskiej kultury mają Hybrydy mówiła też w programie "Dwa spojrzenia" Dominika Świątek, aktorka, kompozytorka i pieśniarka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rafał Porzeziński Polskie Radio 24 KULTURA

Jak pogodzić życie prywatne z zawodowym w czasie wspólnej pracy? Sekret zdradza małżeństwo

Na temat pogodzenia życia prywatnego z zawodowym w czasie wspólnej pracy mówili w Polskim Radiu 24 Renata Sadaj wraz z mężem Pawłem Sadajem. - Znajomi na samym początku naszej znajomości przestrzegali nas przed wspólną pracą. Mówili, że ten związek nie przetrwa, jeżeli będziemy spędzali ze sobą 24 godziny na dobę. W praktyce wyszło zupełnie inaczej i okazało się, że to nas jeszcze bardziej do siebie zbliżyło - przyznał Paweł Sadaj.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Porzeziński małżeństwo kobieta mężczyzna praca

"Pierwszy raz na szlak wyruszyłam wraz z mamą". Agata Sandacz o trudzie pielgrzymowania na Jasną Górę

- Na szlak ruszyłam jako dziecko, jeszcze w szkole podstawowej. Było to dokładnie po szóstej klasie podstawowej. Wróciłam wówczas z obozu i mama powiedziała: wiesz co, zapisałam cię na pielgrzymkę do Częstochowy. Idziemy razem - mówiła w Polskim Radiu 24 Agata Sandacz, która od lat pielgrzymuje na Jasną Górę. Gościem audycji był również Roman Zięba (pielgrzym, autor publikacji "Krzyż Ameryki"). 
Zobacz więcej na temat:  Rafał Porzeziński Polskie Radio 24 POLSKA pielgrzymka Jasna Góra Częstochowa

Sąd Najwyższy USA debatuje ws. aborcji. Czy rozum zwycięży nad poprawnością polityczną?

- Staram się być człowiekiem nadziei. Sam fakt, że o sprawie aborcji jest tak głośno, że Sąd Najwyższy USA oficjalnie nad tym dyskutuje i pokazuje zło, jakie wypływa z wyroku "Roe vs Wade", to już jest coś bardzo dobrego - mówiła w Polskim Radiu 24 Marzena Korzekwa-Kaliszuk, prawnik, psycholog i działaczka społeczna. Gościem audycji był także ks. dr Marek Dziewiecki, który zauważył, że koncepcja "prawa do aborcji" jest - "od strony rozumu patrząc - zupełnym absurdem".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Porzeziński społeczeństwo aborcja Ameryka Stany Zjednoczone Sąd Najwyższy

Święta Bożego Narodzenia za kratami. "Bóg to potężny ogień, potrafi pomóc"

- Byłem świadkiem zdarzeń, gdzie ludzie targali się na swoje życie, bo brakowało im sensu, a kiedy człowiek straci w więzieniu nadzieję, to jest to równia pochyła do rezygnacji z siebie... Bardzo trudny czas. Każdy z nas niesie swój krzyż, ale w więzieniu Bóg to potężny ogień, potrafi pomóc - opowiadał w Polskim Radiu 24 nawrócony gangster Piotr Cwynar. - Przyjęłam swoją chorobę, nie miałam pretensji do Pana Boga, tylko siłę odnajdywałam w modlitwie, ofiarując Bogu to cierpnie - każde złamanie, każdy ból. Modlitwa dodawała mi siłę do przetrwania - mówiła z kolei ewangelizator Magdalena Buczek. 
Zobacz więcej na temat:  Rafał Porzeziński KULTURA Boże Narodzenie katolicyzm Kościół katolicki

PR24 "Na innych, na Boga i na moją ukochaną żonę". Prof. Andrzej Hajdasiński o tym, na kogo liczy

Przekonałem się, że zdanie "umiesz liczyć - licz na siebie" nie jest do końca zgodne z prawdą - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Hajdasiński, który o liczeniu z pewnością wie niemało, jest bowiem matematykiem. Drugim gościem audycji "Dwa spojrzenia" była Annabella Conti-Praszkiewicz, kulturoznawca.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Porzeziński społeczeństwo emocje wiara matematyka

Czy przyjaźń damsko-męska istnieje? "To forma wspierania się, to współodczuwanie"

O przyjaźni damsko-męskiej, ale też o przyjaźni w ogóle mówili w Polskim Radiu 24 serdeczni przyjaciele - Agata Passent, dziennikarka i germanistka, oraz Piotr Poraj Poleski, twórca programów telewizyjnych, m.in. "Sanatorium miłości". - Muszę mieć z nią codzienny kontakt - mówił Piotr Poraj Poleski. - Po prostu współodczuwamy - mówiła Agata Passent.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 przyjaźń społeczeństwo Rafał Porzeziński Agata Passent rodzina