Autodestrukcja i kultura - dwa przenikające się zbiory

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2024 00:01
Gośćmi audycji z cyklu "Rachunek myśli" byli dr Halszka Witkowska – suicydolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, współredaktorka zbioru esejów pt. "Nie mam siły żyć. Autodestrukcja w kulturze, oraz prof. Paweł Dybel – filozof z Polskiej Akademii Nauk.
Skąd bierze się wewnętrzny popęd ku śmierci, który drzemie nie tylko w pojedynczych jednostkach, ale także w zbiorowości?
Skąd bierze się wewnętrzny popęd ku śmierci, który drzemie nie tylko w pojedynczych jednostkach, ale także w zbiorowości?Foto: Lightspring/Shutterstock

Związki autodestrukcji z kulturą są ścisłe, ale i ambiwalentne. Z jednej strony wzajemnie na siebie wpływają, z drugiej – gdy jedno przybiera na sile, drugie ulega osłabieniu. Można to łatwo dostrzec, jeśli przyjrzymy się postaciom literackim, filmowym, biblijnym i mitologicznym przez pryzmat epoki, w której powstały te opowieści.

Skąd jednak bierze się wewnętrzny popęd ku śmierci, który drzemie nie tylko w pojedynczych jednostkach, ale także w zbiorowości? Co sprawia, że człowieka stojącego blisko krawędzi peronu lub na szczycie góry nachodzi myśl, aby zrobić krok dalej? W jaki sposób kultura może sprzyjać autodestrukcji lub od niej odwodzić? Zastanowimy się nad tym z dr Halszką Witkowską – suicydolożką z UW, współredaktorką zbioru esejów "Nie mam siły żyć. Autodestrukcja w kulturze", oraz prof. Pawłem Dyblem – filozofem z PAN.


Posłuchaj
57:18 Dwójka Rachunek myśli 18.05.2024.mp3 Autodestrukcja i kultura (Rachunek myśli/Dwójka) 

"Rachunek myśli" to wieczorne spotkanie z filozofią i psychoanalizą.

Naszą codzienność wypełniają automatyzmy i schematy, która ułatwiają nam funkcjonowanie. Od czasu do czasu stajemy jednak wobec spraw, które każą nam się zastanowić nad tym, czy te "naturalne" dla nas sposoby działania i postrzegania rzeczywiście zdają egzamin. Być może lepiej byłoby zachowywać się i myśleć w inny sposób? Ale jak? Gdy zaczynamy się nad tym zastanawiać, sprawy bynajmniej nie są oczywiste.

W audycji poruszamy się pośród tych szarości, starając się stworzyć mapę, która pozwoliłaby nam się lepiej w nich orientować. To coś dla osób, które dają sobie i innym przestrzeń do wątpienia, zadawania pytań i udzielania niepełnych, zawsze tymczasowych odpowiedzi.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Data emisji: 18.05.2024

Godz. emisji: 23.00

pg

Czytaj także

Głupota nie taka straszna jak ją malują?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 00:00
W audycji z cyklu "Rachunek myśli" z dr hab. Jackiem Dobrowolskim, filozofem z Katedry Antropologii Mediów Uniwersytetu Warszawskiego, rozmawialiśmy o głupocie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egocentryzm - własny punkt widzenia ponad wszystko

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2024 14:00
Gościem audycji z cyklu "Rachunek myśli" był dr Piotr Stankiewicz, filozof i pisarz. Tym razem rozmawialiśmy o egocentryzmie.
rozwiń zwiń