Samobójstwa to wciąż problem. Jak pomagać osobom w rozpaczy?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2022 11:35
Samobójstw jest na świecie więcej, niż skłonni bylibyśmy przypuszczać, a te z filmów znacznie odbiegają od tych z realnego życia. Poza światłami reflektorów ludzie umierają odosobnieni, targani rozpaczą, nie radząc sobie z własnymi emocjami. Jakie są przyczyny tych aktów autodestrukcji? W jaki sposób pomagać osobom w rozpaczy? 
Jak pomagać osobom z myślami samobójczymi?
Jak pomagać osobom z myślami samobójczymi?Foto: GBALLGIGGSPHOTO/Shutterstock

W roku 2021 Komenda Główna Policji odnotowała w Polsce 5201 samobójstw. Najczęściej chodziło o osoby z grupy wiekowej 35-39. Było ich 505. Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization, WHO) alarmuje natomiast, że na całym świecie 800 tys. ludzi rocznie odbiera sobie życie. W komunikatach przedstawianych przez tę instytucję można znaleźć informacje, że co 40 sekund ktoś popełnia samobójstwo, a co 3 sekundy podejmowana jest próba samobójcza.

To poważny problem. By z nim walczyć, coraz częściej organizowane są akcje uświadamiające. Z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Zapobiegania Samobójstwom, od roku 2003, we wrześniu obchodzony jest Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Ustanowiono go na dzień 10 września, a celem jest zwiększenie świadomości społecznej w tym zakresie oraz oferowanie pomocy psychologicznej tym, u których pojawiają się myśli samobójcze.

A jakie są przyczyny tych aktów autodestrukcji? W jaki sposób pomagać osobom w rozpaczy? O tym w "Rachunku myśli" rozmawialiśmy z Halszką Witkowską, suicydologiem, ekspertem Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, a także koordynatorką platformy pomocowej dla osób w kryzysie samobójczym i ich bliskich "Życie warte jest rozmowy".


Posłuchaj
60:34 2022_11_26 22_59_26_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Rozmowa Halszką Witkowską o problemie samobójstw (Rachunek myśli/Dwójka)

 

[YouTube/Ministerstwo Zdrowia]

---

"Rachunek myśli" to cotygodniowe wieczorne spotkanie z filozofią i psychoanalizą. Rozmawiamy o klasycznych tekstach, nowościach, ale także o problemach i ideach filozoficznych. W ostatnim wydaniu pochyliliśmy się nad konfliktami. Wydają się czymś nie tylko powszechnym, ale i nieuniknionym. Mogą być destrukcyjne, ale bywają też inspiracją do poszukiwania nowych rozwiązań. Gościem audycji był prof. Lech Nijakowski – socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Gość: Halszka Witkowską (suicydolog, ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, a także koordynatorka platformy pomocowej dla osób w kryzysie samobójczym i ich bliskich "Życie warte jest rozmowy")

Data emisji: 26.11.2022

Godzina emisji: 23.30

mg/KGP/Życie Warte Jest Rozmowy/kor

Czytaj także

Uprzedzenia - kiedy nam przeszkadzają, a kiedy pomagają?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2022 10:00
Uprzedzenia nie mają dobrej prasy. Zazwyczaj myślimy o nich jako o wynikającej z ignorancji niesprawiedliwej generalizacji. Tymczasem trudno wyobrazić sobie człowieka całkowicie pozbawionego uprzedzeń. Nie poddane krytyce przekonania i generalizacje ułatwiają nam bowiem codzienną krzątaninę. 
rozwiń zwiń