Uprzedzenia - kiedy nam przeszkadzają, a kiedy pomagają?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2022 10:00
Uprzedzenia nie mają dobrej prasy. Zazwyczaj myślimy o nich jako o wynikającej z ignorancji niesprawiedliwej generalizacji. Tymczasem trudno wyobrazić sobie człowieka całkowicie pozbawionego uprzedzeń. Nie poddane krytyce przekonania i generalizacje ułatwiają nam bowiem codzienną krzątaninę. 
Wiele stereotypów dotyczy płci
Wiele stereotypów dotyczy płciFoto: Shutterstock/YAKOBCHUK VIACHESLAV

Kiedy zatem stereotypy stają się czymś niepożądanym? W jaki sposób się ich wyzbywać? Zastanawialiśmy się nad tym w "Rachunku myśli". Gościem audycji był prof. Lech Nijakowski - socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Posłuchaj
60:39 2022_10_15 22_59_18_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Uprzedzenia - kiedy nam przeszkadzają, a kiedy pomagają? (Rachunek myśli/Dwójka)

 

***

"Rachunku myśli" to cotygodniowe wieczorne spotkanie z filozofią i psychoanalizą.

W tym roku "Rachunek myśli" ma 5 odsłon:

1. Klasyczne teksty. W tym roku skupiamy się na dialogach Platona. Ogrom podjętych w nich problemów, ich nieustanna aktualność, a z drugiej strony pojawiające się wciąż nowe sposoby ich odczytania są doskonałym punktem wyjścia do refleksji nad współczesnością. Stałymi gośćmi tej odsłony są prof. Piotr Nowak i dr Andrzej Serafin.

2. Nowości. Chodzi zarówno o teksty polskie, jak i tłumaczenia ważnych książek myślicieli zagranicznych, które nieustannie trafiają do polskich księgarń, a także konferencje naukowe. Gośćmi są w tym wypadku specjaliści od danej tematyki/filozofa.

3. Psychoanalityczna lektura klasyki literatury. Stworzone przez dramaturgów i powieściopisarzy postaci służą nam w tym wypadku do objaśnienia różnych typów osobowości oraz podstawowych ludzkich dylematów. Gość: dr Cezary Żechowski.

4. Rachunek myśli twórcy. Każde spotkanie osnute wokół problemu bliskiego danemu artyście.

5. Problem/idea filozoficzna. W tej odsłonie kontynuujemy to, co robiliśmy do tej pory, czyli dyskutujemy o rozmaitych interpretacjach spraw, które dotyczą każdego człowieka. Stały gość: prof. Andrzej Leder.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Gość: prof. Lech Nijakowski (socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 16.10.2022

Godzina emisji: 23.00

mg

Czytaj także

Logika w życiu, pracy i miłości. Czy potrafimy ją zastosować?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 11:15
Światowy dzień logiki stał się okazją do rozmowy o jej zastosowaniu we współczesnym świecie. Czy żyjemy w logicznych realiach? Czy potrafimy posługiwać się argumentami i odpowiednio je stosować? Jakie błędy popełniamy najczęściej? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stereotypy w świecie motoryzacji

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 05:00
Stereotypy dotykają nas w każdej możliwej dziedzinie życia. Często patrzymy na świat przez pryzmat utartych przekonań, nie do końca wiedząc, z czego wynikają. Jak stereotypy wpływają na nasze motoryzacyjne wybory? Jak bardzo warto im ufać?
rozwiń zwiń