Polskie Radio
Section05
samobójstwo

"Nie jestem łapówkarzem. Zrobiono ze mnie przestępcę". Emocjonalny list pożegnalny Piotra Wawrzyka

"Nie chcę i nie mogę żyć z piętnem łapówkarza, przestępcy. Po prostu sobie na to nie zasłużyłem" - napisał w liście pożegnalnym były wiceszef resortu spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, z PiS. "Winnym tego, co robię, jest osoba, która nadużyła mojego zaufania, i media, które w pogoni za sensacją i z przyczyn politycznych zrobiły ze mnie przestępcę" - napisał w liście odnalezionym przez służby w jego mieszkaniu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Wawrzyk polityka samobójstwo

Radna KO zaatakowała księdza i podała jego dane. Duchowny popełnił samobójstwo

Szczecińska radna Koalicji Obywatelskiej - Dominika Jackowski, udostępniła w mediach społecznościowych wpis na temat księdza, który masturbował się na plaży. Oskarżyła go także o pedofilię i podała jego dane. Policja nie potwierdziła tych zarzutów i ukarała duchownego mandatem za nieobyczajne zachowanie. Kapłan nie wytrzymał nagonki i popełnił samobójstwo.
Zobacz więcej na temat:  samobójstwo Platforma Obywatelska opozycja media społecznościowe Szczecin POLSKA społeczeństwo

Prawo a terapia psychiatryczna. Jakie są procedury udzielania pomocy osobom z depresją?

Procedury udzielania pomocy psychiatrycznej choremu, u którego stwierdza się silną depresję oraz zagrożenie popełnienia samobójstwa są ściśle określone. W jakich sytuacjach lekarz podejmuje decyzję o przymusowej hospitalizacji, nawet gdy chory nie ma ochoty na pobyt w szpitalu? W jakich okolicznościach lekarz psychiatra powiadamia policję i organy ściągania do pomocy w realizacji zadań leczniczych? 
Zobacz więcej na temat:  prawo psychiatria choroba lekarz zjawiska atmosferyczne klimat ochrona środowiska depresja samobójstwo zdrowie psychiczne infografika Artur Wolski

David Foster Wallace. Pisarz, który bał się wesołych miasteczek

"Świat dzieli się moim zdaniem równo na pół: na tych, których strach podnieca, i na tych, których nie podnieca. Dla mnie strach nie jest podniecający. Jest straszny" – pisał David Foster Wallace, wspominając pewną karuzelę. Z pewnością był specjalistą od strachu. Żył z nim na co dzień. I w końcu z nim przegrał.
Zobacz więcej na temat:  David Foster Wallace HISTORIA depresja samobójstwo literatura KSIĄŻKA książki opowiadanie proza Ameryka Ameryka Północna USA Stany Zjednoczone

Jakie wyzwania czekają przyszłych dorosłych?

Przyszłość, która czeka nasze dzieci, staje się już dziś i jest punktem konfrontacji nie tylko dla nich, ale też dla nas, rodziców, bo jeśli nasze dzieci są dziećmi przyszłości, to my z całą pewnością powinniśmy być rodzicami przyszłości. Jakie kompetencje są kompetencjami przyszłości? Jak pomóc dzieciom opanować te kompetencje? Przed jakimi wyzwaniami będą stać przyszli dorośli? Jak odnaleźć się w niepewności, która nam towarzyszy? Odpowiedzi na te i inne pytania w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  rozwój dziecka radio dla dzieci radio dla rodziców zdrowie dziecka psychologia dziecięca Mikołaj Foks samobójstwo psychiatria

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Psychiatra gościem w audycji

Zarówno dorośli, jak i dzieci są narażeni na różne kryzysy psychiczne. Coraz częściej mówi się o próbach samobójczych i samobójstwach wśród dzieci. Pojawia się pytanie, jak temu zapobiec i co możemy zrobić, żeby nie dopuścić do takich sytuacji. 20 grudnia ubiegłego roku odbyła się zorganizowana przez Instytut Psychiatrii i Neurologii konferencja prasowa poświęcona Programowi Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym oraz innym działaniom związanym z promocją zdrowia psychicznego, które są realizowane przez IPiN w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025. Jakie wnioski płyną z realizowanego programu?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychiatria zaburzenia lękowe psychologia dziecięca samobójstwo telefon zaufania radio dla rodziców

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Jak pomóc dzieciom w przetrwaniu ich małych końców świata?

Każdego dnia w Polsce piętnaście osób odbiera sobie życie. Wśród nich są także dzieci. W 2021 roku niemal tysiąc pięćset dzieci i nastolatków podjęło próbę samobójczą, z czego sto dwadzieścia siedem prób zakończyło się śmiercią. W porównaniu do roku 2020 widzimy 77% wzrost zachowań samobójczych wśród młodzieży. Dane pochodzą z Komendy Głównej Policji. Jeżeli dodamy, że każde samobójstwo wpływa na dwadzieścia osób z najbliższego otoczenia, to mamy do czynienia z niezwykle poważnym problemem, o którym wciąż mało mówi się publicznie. Wystarczy wspomnieć, że pierwsza kampania na temat zapobiegania samobójstwom pojawiła się dopiero w 2018 roku.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia dziecięca samobójstwo rodzicielstwo Marcin Perfuński