REKLAMA

Hélène Tysman na jubileusz Piotra Mossa

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 19:57
Francuska pianistka wystąpi z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego z okazji 70-lecia urodzin i 50-lecia pracy artystycznej znakomitego kompozytora.
Hlne Tysman
Hélène TysmanFoto: materiały prom.

Muzycy oraz aktor Krzysztof Gosztyła wykonają utwór Piotra Mossa Ptak Ugui na recytatora i orkiestrę. Ponadto w programie koncertu znajdą się: Stanisław Moniuszko Uwertura do opery Verbum Nobile oraz Maurice Ravel Koncert fortepianowy D-dur na lewą rękę.

niedziela, 28 kwietnia 2019, godz. 18.00

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

Koncert symfoniczny z okazji 70. lecia urodzin i 50. lecia pracy artystycznej Piotra Mossa

Wykonawcy:

Hélène Tysman fortepian

Krzysztof Gosztyła recytator

Polska Orkiestra Radiowa

Michał Klauza dyrygent

 

Program:

Stanisław Moniuszko            Uwertura do opery Verbum Nobile

Maurice Ravel                        Koncert fortepianowy D-dur na lewą rękę

PRZERWA

Piotr Moss                              Ptak Ugui na recytatora i orkiestrę


***

Recitale Hélène Tysman, okrzykniętej przez "New York Times" pianistką o "ciepłym dotyku i marzycielskiej wrażliwości", przez "The Daily Telegraph" wychwalanej za "liryczność", której wykonania "Süddeutsche Zeitung" uznał za "pianistyczny kosmos", wywierają ogromne wrażenie zarówno na publiczności, jak i ekspertach, opisujących je jako "olśniewające" (BBC News Magazine), "łączące emocje z elokwencją' ("Gramophone Chopin Express"), "o niespotykanej finezji i intensywności” (Télérama) oraz pełne "nadzwyczajnych interpretacji" ("Le Figaro").

W 2010 r., po zdobyciu pierwszej nagrody w Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Darmstadt (Niemcy), jak również nagród i wyróżnień w licznych innych międzynarodowych konkursach pianistycznych w Chinach, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemczech, zaistniała na międzynarodowej scenie muzycznej jako finalistka i zdobywczyni wyróżnienia w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Jej wykonania utworów Chopina spotkały się z uznaniem krytyków i publiczności na całym świecie, co doprowadziło do nagrania dla OehmsClassics/Naxos dwóch albumów poświęconych wyłącznie Chopinowi, które zostały wyróżnione Maestrem francuskiego magazynu "Pianiste". Nagrała również, razem z solistami Orchestre de Paris, dwie płyty z muzyką kameralną dla francuskiej wytwórni Indésens Records.

Na zaproszenie Deutschlandradio Kultur Berlin nagrała nowy solowy album dedykowany Ravelowi, "From Antics to demons", wydany przez wytwórnię Klarthe/Harmonia Mundi, który otrzymał francuską nagrodę Arthèmes Classiques, a w prasie i radiu doczekał się recenzji takich jak: "Płytę od początku do końca przepełnia niespotykana wrażliwość i niesłychana precyzja pianistki", "Nie znajdziemy tu spektakularnych efektów, a jednak niczego nie brakuje", "wspaniała artystka i wspaniała płyta".

Od kilku lat pianistka poszerza swoje artystyczne horyzonty, współpracując twórczo w obszarach związanych z literaturą i teatrem z uznanymi francuskimi aktorami, jak Francis Huster, Michel Robin, Jacques Gamblin i Dominique Pinon.

Ukończyła Konserwatorium Paryskie oraz wyższe szkoły muzyczne w Hamburgu i Weimarze, studiowała pod okiem Pierre'a-Laurenta Aimarda, Olega Maisenberga i Grigorija Gruzmana.

Koncertuje na całym świecie (w Azji, Ameryce Południowej, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Rosji, Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie i w Europie), jest regularnie zapraszana do udziału w programach radiowych i telewizyjnych, daje także recitale i występuje jako solistka z różnymi orkiestrami, wśród których wymienić można orkiestrę symfoniczną Riverside Symphony, orkiestrę symfoniczną Minnesota Orchestra, Narodową Orkiestrę Walii BBC, Orkiestrę Symfoniczną NFM Wrocław, Orkiestrę Filharmonii Narodowej w Warszawie, l'Orchestre Pasdeloup, na najbardziej znanych światowych scenach, takich jak nowojorskie Lincoln Center i Carnegie Hall, Filharmonia Paryska, Alte Oper Frankfurt, hamburska Laeiszhalle, Shanghai City Theater, Cairo Opera...

W ostatnim sezonie występowała w Polsce z dyrygentami Marzeną Diakun i Danielem Raiskinem, prowadziła także kurs pianistyczny w prestiżowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Hélène Tysman jest laureatką Fundacji György'ego Cziffry w Senlis (Francja) i Fundacji Chopina w Hanowerze, a także beneficjentką Fundacji Anny-Marii Moggio w dziedzinie sztuki oraz serii koncertów Myry Hess w USA. Nagrywa dla Steinway Spirio.

www.helene-tysman.com

***

materiały prom.

Czytaj także

"To, co najpiękniejsze… - Zima". Od jazzu do Gershwina

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 12:55
- Jestem wykształconym klasycznie pianistą. Ukończyłem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie i przez całe swoje artystyczne życie próbuję przekraczać pewne granice, łączyć klasykę z jazzem - mówił w Dwójce Filip Wojciechowski, który wystąpi w piątek (25.01) w Studiu Polskiego Radia im. Lutosławskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Geneviève Laurenceau: Piąty koncert Bacewicz urzekł mnie od razu

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 11:44
- Bardzo się cieszę, że mam okazję wykonywać koncert Bacewicz tutaj, w Polsce. Czuję niezwykłą energię bijącą od towarzyszącej mi orkiestry, podziwiam entuzjazm tych muzyków - mówiła francuska skrzypaczka, która towarzyszyła Polskiej Orkiestrze Radiowej podczas koncertu 24 lutego w Studiu im. W. Lutosławskiego.
rozwiń zwiń