REKLAMA

NOSPR: niedzielny koncert pod batutą Marty Gardolińskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 13:45
NOSPR, Marta Gardolińska i Annelien Van Wauwe zainicjowali powrót na salę koncertową klasycznym repertuarem, w którym usłyszeliśmy Schuberta i Mozarta.
Marta Gardolińska. Zu ihren Aufgaben als Musikdirektorin wird die Leitung von Konzerten sowie die Realisierung von einer bis zu zwei Opernproduktionen pro Jahr gehren.
Marta Gardolińska. Zu ihren Aufgaben als Musikdirektorin wird die Leitung von Konzerten sowie die Realisierung von einer bis zu zwei Opernproduktionen pro Jahr gehören.Foto: Bartek Barczyk

Program:

Franz Schubert III Symfonia D-dur D 200

Wolfgang Amadeus Mozart Koncert klarnetowy A-dur KV 622

Wykonawcy:

Marta Gardolińska - dyrygent

NOSPR

Annelien Van Wauwe - klarnet

Marcin Majchrowski - prowadzenie


Żadna z kompozycji, które zabrzmią na dzisiejszym koncercie, nie została opublikowana za życia swego twórcy. W przypadku Koncertu klarnetowego A-dur KV 622 sprawa wydaje się oczywista: to ostatnie dzieło instrumentalne w dorobku Mozarta, ukończone zaledwie dwa miesiące przed śmiercią. Kiedy Schubert szkicował swoją III Symfonię, nie miał jeszcze dziewiętnastu lat. Był rok 1815, nazwany później przez badaczy jego twórczości "rokiem pieśni", w tym czasie bowiem skomponował ich blisko półtorej setki, nie licząc dwóch mszy oraz czterech zapomnianych dziś singspieli. Na tym tle jego twórczość orkiestrowa prezentuje się więcej niż skromnie. Obydwa utwory walczyły długo o zasłużone miejsce w światowym repertuarze muzyki klasycznej. Obydwa zwyciężyły – w myśl starej i krzywdzącej zasady, że dobry kompozytor zyskuje uznanie dopiero po śmierci.

[Dorota Kozińska]

***

Transmisja odbyła się w niedzielę (21.02) o godz. 12.00 na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki.

Czytaj także

Powtórka. Upalne Promsy na zimny Nowy Rok

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2015 14:55
Retransmisja koncertu Chamber Orchestra of Europe pod dyrekcją Bernarda Haitinka. Na fortepianie zagra Maria João Pires.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NOSPR gra symfonie Mozarta i Brucknera

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 15:40
W audycji wysłuchaliśmy koncertu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Stanisława Skrowaczewskiego. W programie symfonie Mozarta i Brucknera.
rozwiń zwiń