"Lutkiewicz nawet źle napisane role zamieniał w perełki"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 12:08
- Był doskonałym aktorem i, mimo surowego emploi, ciepłym i otwartym człowiekiem, który potrafił nawiązywać doskonały kontat z publicznością - wspominał w Dwójce zmarłego Gustawa Lutkiewicza reżyser radiowy Jan Warenycia.
Audio
  • Wspomnienie o Gustawie Lutkiewiczu (Audycja okolicznościowa/Dwójka)
Gustaw Lutkiewicz w spektaklu Teatry Telewizji pt. Hymn
Gustaw Lutkiewicz w spektaklu Teatry Telewizji pt. "Hymn"Foto: PAP/M. Stankiewicz

Aktor Piotr Machalica zwracał uwagę na charyzmę i osobowość Gustawa Lutkiewicza. - Wiele z jego ról to role drugoplanowe i epizody, a mimo wszystko zawsze zostawał mi w pamięci, bo grał pięknie i delikatnie. Tym mnie zawsze zachwycał.

Z kolei Ewa Dałkowska wspominała talent pieśniarski Gustawa Lutkiewicza i jego interpretację słynnej pieśni Bułata Okudżawy. - Sposób w jaki Gustaw zaśpiewał jego "Modlitwę" sprawił, że zakochałam się w Okudżawie.

Piotr Machalica dodał, że sam Bułat Okudżawa po usłyszeniu "Modlitwy" w wykonaniu Lutkiewicza, miał powiedzieć, że o ile on sam śpiewa ten utwór, to Gustaw się naprawdę nim modli.

W audycji mówiliśmy też o ważnych rolach Gustawa Lutkiewicza - m.in roli Polikarpa Lepieszki w powieści radiowej "W Jezioranach" - i walce, jaką stoczył o możliwość grania w Teatrze Polskiego Radia w ostatnich latach swojego życia.

Gustaw Lutkiewicz zmarł 24 lutego w wieku 92 lat.

***

Prowadził: Jacek Wakar

Goście: Ewa Dałkowska (aktorka), Piotr Machalica (aktor) i Jan Warenycia (reżyser radiowy)

Data emisji: 24.02.2017

Godzina emisji: 15.00

bch/mc

Czytaj także

Powieść "W Jezioranach" ma już 54 lata

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 11:53
Jej premiera na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia miała miejsce 29 maja 1960 roku. Do dziś perypetie i dramaty mieszkańców Jezioran budzą żywe emocje wśród słuchaczy.
rozwiń zwiń