Paleczny: emocjonalna gra pozostała mi do dzisiaj

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2017 11:00
- Trema jest nieodłącznym elementem mojego życia estradowego. Bez zdenerwowania nie potrafię zagrać nawet repertuaru, który grałem już wielokrotnie - powiedział w Dwójce Piotr Paleczny.
Audio
  • "Muzyka Chopina jest szczera i naturalna". Rradiowe spotkanie z pianistą Piotrem Palecznym. (PR, 16.04.2017)
Piotr Paleczny
Piotr PalecznyFoto: PAP/Leszek Szymański

Nuty 1200.jpg
Siedemdziesiąte urodziny Piotra Palecznego

Jak tłumaczył w świątecznej audycji słynny wirtuoz, który jest laureatem tegorocznej nagrody Złotego Fryderyka za całokształt pracy artystycznej i zasługi dla kultury muzycznej, być może to właśnie z tremy bierze się typowa dla jego pianistycznych interpretacji emocjonalność i napięcie.

- Nigdy nie zapomnę tego, jak bardzo denerwowałem się podczas VIII Konkursu Chopinowskiego. Choć czułem, że jestem dobrze przygotowany, to jednak paraliżowała mnie myśl o tym, jak wiele zależy od tego występu. Zupełnie inaczej było w przypadku ekipy amerykańskiej, która odniosła podczas konkursu spektakularny sukces. Wciąż pamiętam ten moment, kiedy Garrick Ohlsson wyszedł zagrać Scherzo E-dur. Kompletnie nie było widać po nim zdenerwowania. Udział w tamtym wydarzeniu otworzył mi oczy na pianistykę i emanujący spokojem sposób bycia na estradzie - dodał Piotr Paleczny.

W nagraniu audycji posłuchamy również o życiowych wyborach wirtuoza oraz godzeniu różnych artystycznych ról - koncertującego pianisty, pedagoga, jurora i dyrektora Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach.

***

Audycja okolicznościowa

Prowadzi: Róża Światczyńska

Data emisji: 16.04.2017

Godzina emisji: 16.00

mz/kd

Czytaj także

Michel Block na VI Konkursie Chopinowskim

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 10:25
Jak dziś brzmią interpretacje, które w 1960 roku elektryzowały słuchaczy, irytowały jurorów i były powodem żarliwych dyskusji, przekonaliśmy się słuchając nagrań opublikowanych na płytach NIFC.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopin na nowej płycie Jana Lisieckiego

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 10:00
W audycji słuchaliśmy nagrań utalentowanego młodego pianisty z jego najnowszej płyty pt. "Chopin: Works for Piano and Orchestra".
rozwiń zwiń