Adam Woronowicz: o wiele łatwiej gra się złych niż dobrych

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2018 15:06
- Przekonałem się, że dużo więcej kosztuje mnie zagranie dobra niż bycie tym złym. O wiele łatwiej przychodzi mi siedzenie po tej stronie biurka, gdzie znajduje się przesłuchujący, a nie przesłuchiwany - mówił w Dwójce ceniony i popularny aktor.
Audio
  • Adam Woronowicz o zawodzie aktora, swoich ulubionych rolach oraz znaczeniu, jakie w jego życiu odgrywają wielkanocne zwyczaje, tradycja i duchowość (Dwójka)
Adam Woronowicz
Adam WoronowiczFoto: TVP/PAP/ Ireneusz Sobieszczuk

jan englert czyta quo vadis 1200.jpg
Jan Englert: teatr zawsze zależy od odbiorcy

W ostatnich latach Adam Woronowicz wyspecjalizował się w graniu czarnych charakterów ("Chrzest", "Czerwony pająk", "Najlepszy", "Pitbull. Ostatni pies"). Jak podkreśla, w tego typu przypadkach bardzo chętnie szuka przemiany, jaka zachodzi w granym przez niego bohaterze. - To jest najciekawsze, najfajniejsze. Trzeba też powiedzieć, że te postacie czasem są zapisane w scenariuszu właśnie w taki sposób, że zaczyna się jednowymiarowo, a potem człowiek przechodzi przez coś i się zmienia. Uwielbiam grać takie postacie - przyznał aktor.

W swojej karierze wcielał się on też w postaci historyczne, związane z Kościołem katolickim, jak Jerzy Popiełuszko ("Popiełuszko. Wolność jest w nas") czy o. Maksymilian Kolbe ("Dwie korony"). - Panteon ludzi wielkich, sławnych, świętych to jest panteon ludzi często o bardzo trudnych charakterach, ludzi słabych. Potem malujemy ich na tych świętych obrazkach, a tak naprawdę są to ludzie tacy sami jak my. Robimy wielki błąd, wielką krzywdę, przede wszystkim sobie, tym żyjącym, że tworzymy z nich postaci bardzo odległe i nierealne, nie do życia - tłumaczył gość Dwójki.

Jak po latach pracy Adam Woronowicz patrzy na zalety i trudy swojego zawodu? O której z granych przez siebie postaci mówi, że "otarł się o coś, co jest tak nieprzeniknionym mrokiem, że lepiej tam nie wchodzić"? Jaką rolę w jego życiu odgrywają wielkanocne zwyczaje, tradycja i duchowość? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Jacek Wakar

Gość: Adam Woronowicz (aktor)

Data emisji: 2.04.2018

Godzina emisji: 13.00

pg/bch

Czytaj także

Iwan Wyrypajew: prowadzę własną walkę

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 19:25
- Obecnie panująca w Rosji sytuacja jest dla mnie trudna. Wiem, że najlepiej gdybym brał udział w protestach, ale ja nie mam czasu walczyć. Wolę zmieniać świadomość ludzi, a to mogę robić za pośrednictwem swojej sztuki – opowiadał w Dwójce Iwan Wyrypajew.
rozwiń zwiń