REKLAMA

100. rocznica urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 14:11
20 maja minęła setna rocznica urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Z tej okazji Program 2 Polskiego Radia przygotował specjalne audycje o życiu i twórczości wybitnego pisarza, eseisty, krytyka literackiego, dziennikarza, ale również żołnierza i więźnia Gułagu.
Gustaw Herling-Grudziński
Gustaw Herling-GrudzińskiFoto: PAP/Hroch Pavel

– Różnie bowiem próbowano określić, czym jest literatura. Ale z całą pewnością udało się dotąd jedynie ustalić, czym ona nie jest: że nie jest i nie może nigdy być obojętna na wszystko, co ludzkie – powiedział w 1951 roku Gustaw Herling-Grudziński odbierając Nagrodę Pisarską Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, przyznaną mu za angielską wersje książki "Inny świat".


pap_Herling-Grudziński_1200.jpg
Gustaw Herling-Grudziński - SERWIS SPECJALNY

20 maja obchodzimy setną rocznice urodzin pisarza. W przeddzień tej okrągłej rocznicy w "Strefie Literatury" przedstawiliśmy audycję poświęconą działalności krytycznoliterackiej pisarza. Porozmawiamy także o jego mistrzach, także o mistrzach właśnie działalności krytycznej – o pisarzach, którym pozostawał wierny, o tym jak rozumiał rolę pisarza we współczesnym świecie, jaki był jego stosunek do literatury powstającej w kraju po roku 1945. Opowiedzą o tym: prof. Włodzimierz Bolecki, prof. Maciej Urbanowski i prof. Zdzisław Kudelski. Fragmenty szkiców literackich i recenzji Gustawa Herlinga-Grudzińskiego przeczyta Andrzej Mastalerz. Na audycję "Gustaw Herling-Grudziński w świecie literatury" przygotowaną przez Dorotę Gacek zapraszamy w niedzielę 19 maja o godz. 21.00.

W dniu setnej rocznicy urodzin pisarza w "Poranku Dwójki" o godz. 8.10 Jacek Puciato z Portalu Polskieradio.pl opowiedział o serwisie specjalnym poświęconym Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu. Z kolei w paśmie "Wybieram Dwójkę" – począwszy od poniedziałku – przez cały tydzień słuchacze będą mogli wziąć udział w konkursie wiedzy o autorze "Innego świata", gdzie do wygrania będą atrakcyjne upominki z wizerunkiem pisarza, jakie na Rok Herlinga-Grudzińskiego przygotował Instytut Książki.

20 maja w audycji "O wszystkim z kulturą" gościliśmy Martę Herling - opiekunkę spuścizny literackiej i publicystycznej swego ojca, sekretarza Włoskiego Instytutu Badań Historycznych utworzonego przez Benedetta Crocego. Rozmowa jest do odsłuchania na naszej stronie>>>

Z kolei w piątek 24 maja radiowa Dwójka wyemitowała – w cyklu "Światy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego" – audycję Anny Lisieckiej "Herling w Londynie" (godz. 14.45). – Rozmawialiśmy o krótkim, mało znanym, a ważnym – bo tam powstawał "Inny Świat" – pobycie pisarza wraz z żoną Krystyną na Wyspach Brytyjskich – opowiada dziennikarka. 

Ponadto na stronie Programu 2 Polskiego Radia (dwojka.polskieradio.pl) wciąż można słuchać "Dziennika pisanego nocą" w interpretacji Mariusza Benoit.

Zobacz więcej na temat: Gustaw Herling-Grudziński
Czytaj także

Gustaw Herling-Grudziński nie lubił, gdy porównywano go do Katona

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 05:50
- Słowo "moralista" w stosunku do mnie jest niesłychanie nadużywane. Ja po prostu uważam, że w życiu ludzkim jest parę podstawowych i ważnych przekonań, których człowiek powinien się trzymać – mówił Gustaw Herling-Grudziński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Bolecki: korespondencja Herlinga jest wciąż nieodkryta

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 09:47
- 20 tysięcy listów, a może nawet więcej. Herling prowadził korespondencję z ogromną liczbą znajomych i nieznajomych - przypominał prof. Włodzimierz Bolecki, opowiadając o twórczości autora "Innego świata". 
rozwiń zwiń