Jacek Wasilewski: jako ludzkość potrzebujemy pewnych rytualnych zamknięć

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 10:00
- Ten szczególny moment, w którym jesteśmy, to czas, kiedy domykamy te wszystkie rzeczy, które były złe. One stają się częścią naszego wspomnienia, tak jakbyśmy spakowali je do kufra i weszli z nadzieją w nowy rok, myśląc, że to zupełnie nowe otwarcie - mówił w Dwójce dziennikarz i medioznawca Jacek Wasilewski.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shuterstock/fongleon356

shutterstock sylwester fajerwerki.jpg
Żegnamy i witamy: przełom 2020/2021 w Dwójce

Posłuchaj
08:17 31.12.2020 okolicznościowa Jacek Wasilewski.mp3 Jacek Wasilewski o tym, dlaczego świętujemy zakończenie Starego Roku (Dwójka)

Chociaż pożegnaniu Starego Roku i powitaniu Nowego Roku towarzyszy wiele emocji, to wydawać by się mogło, że świat pozostanie ten sam. Jednak zdaniem Jacka Wasilewskiego, tylko pozornie nic się nie zmienia.

- Takie przejścia pomiędzy tym, co było i tym, co jest, są bardzo ważne, ponieważ możemy co roku odświeżać samych siebie. Myślimy, że to nowe otwarcie, robimy nowe plany, postanowienia noworoczne – coś, co ma wymiar nowego początku - opowiadał medioznawca.

Jak zauważył gość audycji, wejście w kolejny rok jest etapem, który dla wszystkich niesie nową nadzieję. - Od tych wszystkich życzeń oczekujemy, że nastąpią w momencie, kiedy coś zostanie zamknięte. Dlatego właśnie potrzebny jest moment rytualnego przejścia. Zdarza się, że takim dniem są urodziny, w religii Boże Narodzenie, Wielkanoc. Tutaj mamy ten moment świecki, dla wszystkich uniwersalny, a nawet globalny.

Jacek Wasilewski podkreślił, że miniony rok był dla nas wyjątkowo trudny, dlatego ta potrzeba zamknięcia i nowego początku jest w nas jeszcze większa, niż zwykle. Dlatego życzymy sobie, by kolejny rok był lepszy, żebyśmy wreszcie się spotykali oraz aby różne rzeczy weszły na właściwe tory. - To był rok pandemiczny, więc tym bardziej chcemy go zamknąć i otworzyć coś nowego - dodał gość Dwójki.

W audycji rozmawialiśmy także o Starym i Nowym Roku z Wojciechem Bonowiczem - publicystą, poetą i dziennikarzem.

Posłuchaj
08:13 31.12.2020 Okolicznościowa Wojciech Bonowicz 1.mp3 Wojciech Bonowicz o życzeniach noworocznych (Dwójka)

07:51 31.12.2020 Okolicznościowa Wojciech Bonowicz 2.mp3 Wojciech Bonowicz o życzeniach składanych przez ludzi pióra (Dwójka)

05:58 31.12.2020 Wybieram Dwójkę okolicznościowe Nowy York.mp3 Jak Nowy Rok wita się na świecie? (Wybieram Dwójkę)

09:29 31.12.2020 okolicznościowa sylwester.mp3 Bale sylwestrowe sprzed lat (Dwójka)

07:02 31.12.2020 okolicznościowa film.mp3 Filmowe polecenia na Nowy Rok (Dwójka)

Życzenia słuchaczom przekazali m.in. Gaba Kulka, Wojciech Kalarus, Marek Napiórkowski, Andrzej Boreyko czy Izabela Cywińska.

Popatrzyliśmy również na bale sylwestrowe sprzed lat, zajrzeliśmy do archiwum radiowego i zaproponowaliśmy sylwestra przed ekranem, przyglądaliśmy się temu, jak Nowy Rok wita się na świecie. 

***

Prowadził: Jakub Kukla

Data emisji: 31.12.2020

Godzina emisji: 16.00

Czytaj także

Dwójka na sylwestra. Małgorzata Małaszko-Stasiewicz: to będzie muzyczna podróż

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 15:15
- Jestem dumna i cieszę się, że Polskie Radio i Dwójka są zawsze w Wiedniu obecne i nasi słuchacze mogą słuchać tego, co każdego roku przygotowują na ten koncert wiedeńczycy wraz z kolejnymi zapraszanymi dyrygentami - powiedziała w Polski Radiu 24 Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor i redaktor naczelny Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń