Polskie Radio
Section05
Antoni Trzmiel

Zniesienie stanu epidemii na terenie Polski. Dr Sutkowski: koronawirus z nami pozostanie

- Trzecią dawką szczepionki nie zaszczepiło się blisko 70 proc. społeczeństwa. Żeby nasza odporność "populacyjna", ale przede wszystkim indywidualna, trwała i była na większym poziomie, powinniśmy - ci, którzy tego nie zrobili - jak najszybciej się zaszczepić - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Koronawirus w Polsce pandemia szczepienia sars-cov-2 COVID-19 szczepionka Michał Sutowski społeczeństwo POLSKA Antoni Trzmiel

Prof. Modzelewski: inflacja ma dzisiaj źródła pozaekonomiczne, nieracjonalne

- Grożą nam zjawiska recesyjne i wysoka inflacja, ponieważ jesteśmy w sytuacji nieracjonalnych zachowań podyktowanych okolicznościami, których nikt nie umiał przewidzieć kilka miesięcy czy tygodni temu. Kluczem do wszystkiego jest koniec sytuacji niepewności, to w rękach wielkiej polityki jest zakończenie konfliktu, który będzie zakończeniem tego stanu, a także strachu, który kieruje naszymi zachowaniami - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, ekonomista (UW).
Zobacz więcej na temat:  Polski Ład podatki Antoni Trzmiel Witold Modzelewski społeczeństwo POLSKA GOSPODARKA

USA uznają Rosję za sponsora terroryzmu? Amerykanista: to kraj zbójecki, który nie przynosi światu dobra

- Rosja jest krajem zbójeckim, w związku z czym ustawienie go w tej linii niekoniecznie musi dziwić. Rezolucja przyczyni się m.in. do olbrzymich problemów dla obywateli Federacji Rosyjskiej - mówił w Polskim Radiu 24 amerykanista prof. Grzegorz Górski, omawiając kwestię uznania Rosji za państwowego sponsora terroryzmu. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel ŚWIAT Rosja zbrodnie wojenne Władimir Putin konflikty międzynarodowe wojna na Ukrainie wojna 2022 terroryzm Związek Sowiecki

Krajowy Plan Odbudowy. Anna Zalewska: wychodzimy naprzeciwko emocjom KE i dokonujemy zmian

- Prawie rok temu wywiązaliśmy się ze wszystkich wskazówek Komisji Europejskiej, jak skonstruować Fundusz Odbudowy. Komisja postanowiła ze swojej strony jednak wstrzymać ten fundusz, naruszając traktaty - podkreśliła na antenie Polskiego Radia 24 Anna Zalewska, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Unia Europejska Antoni Trzmiel Anna Zalewska Komisja Europejska Krajowy Plan Odbudowy

"Rosja kontroluje dużą część linii brzegowej Ukrainy". Dr Zaborowski o postępach inwazji

- Sytuacja ze strategicznego punktu widzenia nie jest taka, jakby sobie tego życzyła Rosja. Nie jest też tak, że Ukraina będzie w ciągu kilku tygodni odbić swoje terytorium - stwierdził w Polskim Radiu 24 były dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych dr Marcin Zaborowski ("Res Publica Nova").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2022 Rosja Antoni Trzmiel

Prof. Bernacki wyjaśnia: ukraińska matura może uprawniać do studiowania w Polsce

- Wielu ukraińskich uczniów, którzy znajdują się na terenie Rzeczpospolitej, mogło przystępować zarówno do zajęć, jak również do matury w trybie online w systemie ukraińskim - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Bernacki, wiceszef MEiN. Gość PR24 wyjaśnił, że ich egzamin uprawnia do podjęcia studiów w Polsce, ale zasady rekrutacji są określane przez uczelnie wyższe.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel POLSKA edukacja matura matura 2022 egzaminy maturalne wojna 2022 Ukraina

Co z polskim KPO? Aleksandra Rybińska: wyobrażam sobie pozytywne rozwiązanie

- Obecna sytuacja związana z rosyjską agresją na Ukrainę rodzi pewne okienko, daje pewną szansę i możliwość porozumienia się z Komisją Europejską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy - powiedziała w Polskim Radiu 24 Aleksandra Rybińska z tygodnika "Sieci". - To nie oznacza jednak, że kwestia praworządności zupełnie zniknie i na tym się skończy - dodała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Trzmiel Polska w Unii Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy

Burza po słowach papieża Franciszka nt. wojny. Prof. Kleiber: to bardzo przykre dla katolika

- Nie mam wrażenia, żeby papież Franciszek był świadomy dramatów, które mają miejsce i przyczyn, które spowodowały te dramaty - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny portalu "Wszystko co najważniejsze", komentując wywiad głowy Kościoła Katolickiego dla "Corriere della Sera" - Dla katolików to przykre, że muszą swego duchowego wodza wysłuchiwać w takie tonacji - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Kleiber Antoni Trzmiel wojna na Ukrainie serwis wschodni Kościół Kościół katolicki papież Franciszek

"To była łagodna rewolucja". Prof. Zofia Zielińska o Konstytucji 3 maja

Na Sejmie Czteroletnim - kiedy Katarzyna II udawała, że to, co się dzieje w Polsce jej nie obchodzi, bo chciała najpierw dokończyć wojnę z Turcją - stała się możliwa tak zasadnicza reforma - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Zofia Zielińska z Uniwersytetu Warszawskiego o konstytucji 3 maja. - Nie było obcej przemocy nakazów jak nasi twórcy konstytucji mówili w preambule do niej - wyjaśniła,. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA konstytucja 3 maja historia Polski Antoni Trzmiel konstytucja

Państwa UE płacą za gaz w rublach. Prof. Gontarski: to nie tylko naruszenie sankcji, ale i godności człowieka

- To, że niektóre państwa zgodziły się zapłacić Rosji w rublach, oznacza, że zgodziły się zapłacić Rosji za to, żeby zabijała Ukraińców, żeby miała środki finansowe na doposażenie swojej armii, która dopuszcza się zbrodni wojennych na Ukrainie. To jest wbrew podstawowym wartościom Unii Europejskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Gontarski, były pełnomocnik rządu przed TSUE, adwokat, rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina sankcje Unii Europejskiej ropa naftowa gaz ziemny bezpieczeństwo energetyczne GOSPODARKA węgiel Antoni Trzmiel

Co musi się stać, by Rosjanie doszli do Dniepru? Kpt. Badowski mówi o cudzie

- Miejmy nadzieję, że ta wojna będzie miała w dalszym ciągu swój wymiar konwencjonalny, a w tym wymiarze, jeśli nie stanie się cud, nie widzę możliwości przedarcia się Rosjan w kierunku Dniepru, tak rzeki i jak i miejscowości Dniepr - powiedział w Polskim Radiu 24 kpt. Tomasz Badowski, uczestnik misji w Afganistanie, ekspert ds. wojska i służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Trzmiel Wojsko Polskie wojsko wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja Ukraina infografika