Dzień 11. eliminacji do Konkursu Chopinowskiego. "Lingfei Stephan Xie zachwycił jakością swojego tonu"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 20:26
- Pianista zaczął od Nokturnu H-dur op. 62 nr 1. Pokazał prawdziwe chopinowskie cantabile, długo rozpisywał kantylenę, która wręcz mieniła się pod jego palcami, aż po końcowe, przepiękne tryle, bardzo rozmigotane, podobnie jak niezwykłe końcowe, urokliwe melizmaty - podsumowała Róża Światczyńska występ 25-letniego pianisty z chińskiego Tajpej.
Lingfei Stephan Xie
Lingfei Stephan XieFoto: NIFC

1200x660_kon-chopin-21_01a-3.2.jpg
Eliminacje do XVIII Konkursu Chopinowskiego

Posłuchaj
25:24 Podsumowanie Konkursu Chopinowskiego 22.07.mp3 Podsumowanie XI dnia eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego. Sesja poranna (Dwójka)

W czwartek (22.07) podczas porannej sesji przesłuchań w sali kameralnej Filharmonii Narodowej wystąpiło siedmioro uczestników. Troje pianistów z Chin, Japonka, Rosjanka, a także reprezentant Wielkiej Brytanii oraz pianistka z Korei Południowej.

Wśród uczestników znaleźli się: Lingfei (Stephan) Xie, Biguo Xing, Zi Xu, Yuanfan Yang, Anastasia Yasko, Suah Ye, Miki Yamagata.

Ich występy oceniało jury w składzie: Philippe Giusiano, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, Wojciech Świtała, Dina Yoffe, Ludmil Angelov, Alberto Nosè, Marta Sosińska-Janczewska, Stefan Wojtas, a także znawca życia i twórczości Fryderyka Chopina John Rink

Za kulisami eliminacji - dzień 11.

[Źródło: YouTube Dwójki]

Eliminacje do XVIII Międzynarodowego Pianistycznego im. F. Chopina w Dwójce >>>

Organizatorem XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 22.07.2021

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego - dzień 9. "Byliśmy świadkami bardzo zróżnicowanych występów, większość z nich była udana" 

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 19:30
- Alberto Ferro to pewna kandydatura do październikowego konkursu. Georgijs Osokins to nasz dobry znajomy z 2015 roku, wtedy doszedł do finału, choć od początku budził kontrowersje. Otrzymał wówczas wyróżnienie, a teraz bardzo dojrzał. Nie wszystko wyszło idealnie, ale była w tym pewna magia, to jest osobowość. Polska pianistka Aleksandra Świgut zaprezentowała się z bardzo dobrej strony - tak Róża Światczyńska podsumowywała wykonania pianistów, którzy zagrali podczas sesji porannej 9. dnia eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego - dzień 10. "Chao Wang zrobił wrażenie pianisty o dużej kulturze i wielkiej muzykalności"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 19:03
- Pianista zaczął od Nokturnu fis-moll nr 1 op. 27 i od razu wprowadził nas w nastrój tajemniczej nocy. Intrygująco poprowadził kantylenę, roztoczył mroczne kolory i pięknie zbudował burzliwą kulminację, po czym w przemyślany sposób poprowadził narrację do końca. Wydawał się świadomy również formy i treści nokturnu, co już rzadziej zdarza się mniej doświadczonym pianistom - podsumowała Róża Światczyńska występ Chao Wanga podczas porannej sesji X dnia eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń