"To bardzo konsekwentne działanie". Szklener o wynikach III etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 04:15
- To bardzo konsekwentne działanie wynikającego od samego początku z bardzo wysokiego poziomu artystycznego konkursu - powiedział o zakwalifikowaniu 12 uczestników do finału Konkursu Chopinowskiego dyrektor NIFC Artur Szklener.
Andrzej Wierciński
Andrzej Wierciński Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Ogłoszenie wyników III etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego

[Youtube NIFC]

Do finału konkursu, tak jak do poprzednich etapów zakwalifikowano więcej uczestników, niż dopuszcza to regulamin. Artur Szklener tłumaczył, że "argumentem merytorycznym była bardzo duża bliskość punktowa uczestników, którzy w rankingu uplasowali się na 10.,11., i 12. miejscu." - Zatem po sprawdzeniu możliwości organizacyjnych z orkiestrą Filharmonii Narodowej, po sprawdzeniu wszystkich aspektów, które udało się przeanalizować w tak krótkim czasie, jury doszło do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie dopuszczenie zwiększonej liczby 12 osób - dodał.

Czytaj także:
PR_Konkurs Chopinowski_1200x660.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny

Zdaniem Artura Szklenera, "jest to bardzo konsekwentne działanie wynikającego od samego początku z bardzo wysokiego poziomu artystycznego konkursu". - Jury dopuściło większą liczbę artystów do I etapu i potem konsekwentnie z etapu na etap dawało możliwość zaprezentowania się większej liczbie pianistów niż wskazywana w regulaminie - powiedział.

W ocenie dyrektora NIFC "dla nas wszystkich jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ będziemy mieli możliwość posłuchania większej palety interpretacyjnej wykonań koncertów chopinowskich". - To poważnie wyzwanie, bo wielu pianistów nie często wykonuje utwory z orkiestrą na scenie, zdarzało się w historii konkursu, że niektórzy uczestnicy wykonywali po raz pierwszy utwory z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej - przypomniał. Jednym z pianistów, którzy po raz pierwszy grali koncert z orkiestrą, był laureat Konkursu Chopinowskiego w 1980 r., członek obecnego jury Dang Thai Son. Otrzymał on również w 1980 r. nagrodę specjalną, właśnie za wykonanie koncertu.

XVIII Konkurs Chopinowski. Rozlach: mamy złotą dwunastkę finalistów >>>

Artur Szklener powiedział, że "koncerty Chopina są jego szczególnymi kompozycjami, to ostatnie utwory napisane przed jego wyjazdem z Warszawy. Pokazują z jednej strony głębię i liryzm jego twórczości, a z drugiej strony aspekt wirtuozowski. Są to koncerty w stylu brillante, dające możliwość przekazania pełnej jasności, radości wykonania pianisty".

Pytany, czy możliwe jest zwiększenie liczby laureatów konkursu, odparł, "że w tej chwili za wcześnie jest, żeby wyrokować". - Wszystko będzie zależało od poziomu artystycznego samego finału i od decyzji jurorów po finale - dodał.

Finał XVIII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina rozpocznie się 18 października i potrwa do 20 października. Przesłuchania konkursowe będą się odbywać od godz. 18.00. Tym razem pianiści staną przed wyzwaniem wykonania Koncertu fortepianowego e-moll op. 11 albo Koncertu fortepianowego f-moll op. 21.

Czytaj także:
fortepian 1200.jpg
Konkurs Chopinowski od kulis. Rozmowy z artystami

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina potrwa do 23 października 2021 roku.

Posłuchaj
00:51 11349917_1.mp3 Za chwilę finał XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Materiał Agaty Woźniak (IAR)

Znamy wyniki III etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego >>>

***

Program 2 Polskiego Radia, współorganizator wydarzenia, transmituje całość Konkursu Chopinowskiego - wszystkie przesłuchania w każdym z etapów i wszystkie koncerty - począwszy od uroczystego wieczoru inauguracyjnego, aż po koncert laureatów.

Codzienne transmisje wzbogacone są bieżącymi informacjami, relacjami oraz rozmowami - z jurorami, uczestnikami konkursu i ekspertami - nadawanymi ze specjalnego Studia Konkursowego Programu 2 Polskiego Radia w Filharmonii Narodowej. Zapraszamy także do słuchania archiwalnych materiałów z poprzednich konkursów.

Sponsorzy Sponsorzy

PAP/IAR/jbt

Czytaj także

Uczestnicy XVIII Konkursu Chopinowskiego: "Na scenie świat się zatrzymuje"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 13:46
Nigdy nie byłam w tak trudnej emocjonalnie sytuacji. To jest jednocześnie poczucie ekstazy, a z drugiej te emocje są na tyle duże, że nie do końca można je wszystkie kontrolować. To coś z gatunku emocji artystycznych, połączonych ze sportowymi - mówiła w Dwójce Aleksandra Świgut, jedna z uczestniczek XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To skrajnie różne osobowości". Światczyńska o finalistach XVIII Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 01:40
Jakub Kuszlik i Kamil Pacholec to dwóch Polaków, których usłyszymy w finale XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Werdykt jurorów ogłoszono późnym wieczorem w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jury do ostatniej rundy zmagań pianistów zakwalifikowało 12 uczestników z 10 krajów.
rozwiń zwiń