Uczestnicy XVIII Konkursu Chopinowskiego: "Na scenie świat się zatrzymuje"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 13:46
Nigdy nie byłam w tak trudnej emocjonalnie sytuacji. To jest jednocześnie poczucie ekstazy, a z drugiej te emocje są na tyle duże, że nie do końca można je wszystkie kontrolować. To coś z gatunku emocji artystycznych, połączonych ze sportowymi - mówiła w Dwójce Aleksandra Świgut, jedna z uczestniczek XVIII Konkursu Chopinowskiego.
Aleksandra Świgut
Aleksandra ŚwigutFoto: NIFC

Posłuchaj
06:19 Poranek Dwójki 5.10.2021 Chopin.mp3 Spotkanie z uczestnikami I etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina (Poranek Dwójki)

W "Poranku Dwójki" przenieśliśmy się do Filharmonii Narodowej, aby spotkać się z pianistami uczestniczącymi w przesłuchaniach I etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Jedną z nich była reprezentująca Polskę Aleksandra Świgut, która wystąpiła podczas drugiego dnia przesłuchań. Jak wyznała, w trakcie jej wystąpienia "było pięknie i strasznie jednocześnie".

Jako jedna z niewielu pianistek wybrała fortepian Fazioli. - Mieliśmy do wyboru pięć instrumentów i dla mnie wybór jednego z nich to była katorga. Nie wiedziałam, który fortepian jest najlepszy. Szukałam więc takiego, który będzie mi najbliższy. Wybrałam tak, ponieważ serce mi podpowiedziało, że ten instrument będzie mi pomagał. Znalazłam w nim coś bardziej intymnego, może kobiecego - zdradziła Aleksandra Świgut.

Aleksandra Świgut po I etapie przesłuchań:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Talon Smith, którego również mogliśmy usłyszeć drugiego dnia I etapu, wspominał, że grając zawsze stara się oddać swój sposób myślenia. - Muzyka Chopina jest bardzo emocjonalna. Kiedy grałem etiudę, czerpałem z niej wiele zabawy i radości. Z kolei nokturn to utwór o znacznie bardziej ponurym nastroju.

- Staram się przede wszystkim oddać różnorodne emocje - dodał. - Zależy mi także na tym, by publiczność zgromadzona na sali doświadczyła tego samego, co ja. Udane wykonanie polega właśnie na wspólnym współodczuwaniu muzyki - opowiadał pianista.

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

***

Rozmawiała: Monika Pilch

Data emisji: 5.10.2021

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.


Sponsor Sponsor
Czytaj także

Przewodnicząca jury Konkursu Chopinowskiego: finaliści mogą nas zaskoczyć

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 09:51
- To, co z tego konkursu można wnioskować, to dobry poziom i przygotowanie. Pierwsza trójka, jak i pozostali finaliści, mogą nas zaskoczyć w kwietniu oraz w październiku - komentowała wyniki zakończonego właśnie Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, przewodnicząca jury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień 2. "Występ Talona Smitha przyprawił mnie o ciarki"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 16:26
- Po raz pierwszy wysłuchałem dzisiaj pianisty, który spowodował te ciarki, które przechodzą po grzbiecie, gdy dzieje się coś niezwykłego - mówił o poniedziałkowym (4.10) występie Amerykanina Talona Smitha w I etapie przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego Andrzej Sułek.
rozwiń zwiń