"Samson" Jerzego Fryderyka Haendla - oratorium epickie [SŁUCHAJ TERAZ]

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2022 10:43
W specjalnym koncercie na Poniedziałek Wielkanocny przedstawimy Państwu oratorium "Samson" Jerzego Fryderyka Haendla, jedno z najświetniejszych dzieł oratoryjnych kompozytora. Początek koncertu od godz. 13.00.
Dunedin Consort
Dunedin ConsortFoto: Mat. pras./Jen Owens Images

Koncertu wysłuchasz TUTAJ >>>

To utwór, którego wystawienie w londyńskim teatrze Covent Garden odniosło ogromny sukces, a jego powodzenie za życia Haendla dwukrotnie przebiło popularność powstałego nieco wcześniej "Mesjasza".

"Samson" opowiada ostatni rozdział życia biblijnego bohatera i jego moralne dojrzewanie do decyzji zakończonej męczeńską śmiercią. To epickie, 3-aktowe dzieło zabrzmi z udziałem międzynarodowej obsady solistów oraz znakomitego zespołu Dunedin Consort i Chóru Polskiego Radia pod dyrekcją wybitnego szkockiego dyrygenta Johna Butta. 

Wykonanie zostało zaprezentowane na festiwalu Misteria Paschalia w krakowskim Centrum Kongresowym ICE w Niedzielę Wielkanocną 1.04.2018 roku.

***

Na audycję w Poniedziałek Wielkanocny (18.04) w godz. 13.00-16.00 zaprasza Róża Światczyńska.

Zobacz więcej na temat: Georg Friedrich Haendel
Czytaj także

Marek Toporowski: Ody Purcella i Haendla zawierają element osobisty i ciepły

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 22:28
- Są to utwory okolicznościowe, bardzo piękne. To przyjemna muzyka do słuchania dla dzisiejszego odbiorcy - mówił znakomity polski klawesynista, wspominając koncert zatytułowany "Muzyka dla Angielskich Królowych" z dziełami Henry'ego Purcella i Georga Friedricha Haendla, który odbył się 24 maja 1998 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Georg Friedrich Händel i jego "Mesjasz". Muzyczna doskonałość

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2021 07:00
Oratorium "Mesjasz" to najbardziej rozpoznawalna kompozycja, której autorem jest Georg Friedrich Händel. Premierowe wykonanie "Mesjasza" miało miejsce w Dublinie 13 kwietnia 1742 roku. Już podczas próby generalnej irlandzcy krytycy zgodnie pisali, że jest to najdoskonalsza kompozycja wszech czasów. Mamy nadzieję, że słuchaczom Dwójki umiliła ona świąteczny wieczór.
rozwiń zwiń