Andrzej Sułek podsumowuje poranną sesję I dnia przesłuchań Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2022 18:00
- Zhixin Zhang z Chin nie był na początku rozgrzany, ale potem to był już mistrzowski recital. Słychać to było doskonale w Wariacjach Wieniawskiego i w Chaconne z Partity nr 2 d-moll Bacha - mówił w specjalnej audycji na antenie Dwójki Andrzej Sułek.
Zhixin Zhang (Chiny)
Zhixin Zhang (Chiny)Foto: PR2

- Porannej sesji przesłuchań podczas 16. Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego wysłuchałem z ogromnym zainteresowaniem. Poznanie tych młodych uczestników konkursu jest zawsze ciekawym momentem. Wykonanie Bachowskiej Chaconne z Partity nr 2 d-moll przez Zhixin Zhanga było pełne zrozumienia i emocji. Nawet jeśli nie znajdziemy w nim żarliwości, to jest to najgłębsze zrozumienie faktury i idiomu barokowej estetyki. Mam nadzieję, że artysta powróci w II etapie, podobnie jak co najmniej troje dzisiejszych uczestników porannej sesji - powiedział Andrzej Sułek.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie. Oddaje hołd wirtuozowi i kompozytorowi Henrykowi Wieniawskiemu. Po raz pierwszy odbył się w 1935 roku w Warszawie, a inicjatorem spotkań skrzypków był Adam Wieniawski, bratanek Henryka, organizatorem - Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Kolejne edycje miały się odbywać co pięć lat, plany te pokrzyżowała II wojna światowa. Po raz drugi konkurs odbył się dopiero po 17 latach w Poznaniu. W późniejszym okresie konkursy odbywały się już regularnie, co pięć lat - w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Z powodu pandemii tegoroczny konkurs odbywa się po sześcioletniej przerwie.

W sobotniej audycji z uczestnikami konkursowych zmagań rozmawiali dziennikarze Dwójki: Monika Zając, Karol Furtak i Krzysztof Dziuba.

Posłuchaj
67:10 2022_10_08 17_00_08_Dwojka_Audycja_specjalna.mp3 Andrzej Sułek podsumowuje poranną sesję I dnia przesłuchań Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego (Audycja specjalna/Dwójka)

 

Oto lista uczestników sobotnich przesłuchań:

I etap | sesja poranna:

9:30 Maya Wichert, Niemcy
10:20 Dayoon You, Korea Południowa

11:10 przerwa

11:40 Takako Yumiba, Japonia
12:30 Zhixin Zhang, Chiny

I etap | sesja wieczorna:

16:00 Barbara Ewa Żołnierczyk, Polska
16:50 Hana Chang, Japonia / Singapur / Stany Zjednoczone

17:40 przerwa

18:10 Jane Hyeonjin Cho, Korea Południowa
19:00 Eva Zavaro, Francja

W tegorocznej odsłonie wydarzenia weźmie udział ponad 30 uczestników, wyłonionych z grupy ponad 200 muzyków z 30 krajów. Po raz pierwszy w jury zasiądzie wybitna dyrygentka Agnieszka Duczmal. - Zawsze jest to wyzwanie, zawsze jest to ciekawość tego, kto tam się znajdzie, czy znajdzie się jakaś osobowość. Najbardziej czeka się zawsze na tę osobowość - tak o swojej nowej roli wybitna polska dyrygentka mówiła w audycji "Poranek Dwójki".

W tegorocznym Konkursie Polskę reprezentują: Klara Gronet, Maya Alexandra Kasprzak (również Japonia i Niemcy), Judyta Kluza-Sporniak, Robert Łaguniak, Wojciech Niedziółka, Adam Suska, Sulamita Sara Ślubowska i Barbara Ewa Żołnierczyk. 

Patronem medialnym konkursu jest Polskie Radio.

***

Audycja specjalna z 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego

Prowadził: Andrzej Sułek

Data emisji: 8.10.2022

Godzina emisji: 17.00

mo

Czytaj także

Konkurs Wieniawskiego. Agnieszka Duczmal: najbardziej czeka się na osobowości

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 11:39
- Jako słuchacz wychowałam się na Konkursach Wieniawskiego. Pamiętam do dzisiaj Krzysztofa Jakowicza, grającego Koncert Szymanowskiego. Była to niesamowita kreacja. Po tylu latach wciąż mam ją w pamięci. Pamiętam również Bartka Nizioła, który także wychowywał się w Poznaniu, na Konkursach Wieniawskiego. Najpierw jako słuchacz, potem jako wygrywający Konkurs, a teraz jest w jury - mówiła Agnieszka Duczmal na antenie radiowej Dwójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 20:00
Program 2 Polskiego Radia zaprasza na transmisje i obszerne relacje z 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Wydarzenie rozpoczęło się 7 października o godz. 19.00 w jednej z najpiękniejszych sal koncertowych Europy - Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na antenie Dwójki transmitowaliśmy uroczystą inaugurację. Partnerem Konkursu jest Program 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń