Marcin Majchrowski podsumowuje poranną sesję 2 dnia przesłuchań Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2022 18:00
- Jedną z ciekawych osobowości jest z pewnością Hawijch Anna Elia Elders, 24-letnia skrzypaczka z Holandii. W jej wykonaniach dało się odczuć dawny sposób gry, to był bardzo wyrazisty dźwięk, z bezpieczną, ale świetną wirtuozerią - mówił w specjalnej audycji na antenie Dwójki Marcin Majchrowski, relacjonując przesłuchania I etapu 16. Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. 
Hawijch Anna Elia Elders (Holandia)
Hawijch Anna Elia Elders (Holandia)Foto: PR2

Z holenderską skrzypaczką rozmawiał Krzysztof Dziuba. - Przyznam, że jestem zmęczona, program I etapu jest niezwykle wymagający, ale moje ogólne wrażenia są dobre. Uważam, że to wyjątkowy konkurs, po pierwsze dlatego, że jest tutaj do wykonania mnóstwo kompozycji Wieniawskiego. No i miło jest pograć trochę dłużej - powiedziała Hawijch Anna Elia Elders.

Dodała, że dzięki udziałowi w konkursie odkryła więcej muzyki Wieniawskiego niż dotychczas. - Ostatnim utworem w programie mojego występu były "Wariacje na temat własny", a to od lat jeden z moich ulubionych utworów, choć do tej pory nie miałam okazji go się nauczyć - mówiła.

Marcin Majchrowski podkreślił, że program I etapu jest niezwykle wymagający. - To ponad 40 minut muzyki do wykonania: forma polifoniczna Jana Sebastiana Bacha, kaprysy Wieniawskiego i Paganiniego, obowiązkowa IV część sonaty G-dur op. 96 Beethovena i wirtuozowskie utwory Wieniawskiego na skrzypce i fortepian. W grze Hawijch Anny Elii Elders mamy do czynienia z wybitną techniką - zaznaczył.

Posłuchaj
66:30 2022_10_09 17_00_09_Dwojka_Audycja_specjalna.mp3 Marcin Majchrowski podsumowuje poranną sesję II dnia przesłuchań Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego (Audycja specjalna/Dwójka)

 

Oto lista uczestników niedzielnych przesłuchań:

9 października

I etap | sesja poranna:

9:30 Hawijch Anna Elia Elders, Holandia
10:20 Klara Gronet, Polska

11:10 przerwa

11:40 Natsuki Gunji, Japonia
12:30 Yiyang Hou, Chiny

Zobacz wideo z sesji porannej 9.10:

(You Tube 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego)

I etap | sesja wieczorna:

16:00 Meruert Karmenova, Kazachstan
16:55 Maya Alexandra Kasprzak, Japonia / Niemcy / Polska

17:45 przerwa

18:10 Alexander Won-Ho Kim, Korea Południowa / Niemcy
19:05 Judyta Kluza-Sporniak, Polska

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie. Oddaje hołd wirtuozowi i kompozytorowi Henrykowi Wieniawskiemu. Po raz pierwszy odbył się w 1935 roku w Warszawie, a inicjatorem spotkań skrzypków był Adam Wieniawski, bratanek Henryka, organizatorem - Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Kolejne edycje miały się odbywać co pięć lat, plany te pokrzyżowała II wojna światowa. Po raz drugi konkurs odbył się dopiero po 17 latach w Poznaniu. W późniejszym okresie konkursy odbywały się już regularnie, co pięć lat - w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Z powodu pandemii tegoroczny konkurs odbywa się po sześcioletniej przerwie.

W tegorocznym Konkursie Polskę reprezentują: Klara Gronet, Maya Alexandra Kasprzak (również Japonia i Niemcy), Judyta Kluza-Sporniak, Robert Łaguniak, Wojciech Niedziółka, Adam Suska, Sulamita Sara Ślubowska i Barbara Ewa Żołnierczyk. 

Patronem medialnym konkursu jest Polskie Radio.

Zobacz rozmowę z Klarą Gronet:

(YouTube Dwójki)

Zobacz rozmowę z Mayą Alexandrą Kasprzak

(YouTube Dwójki)

***

Audycja specjalna z 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego

Prowadził: Marcin Majchrowski

Data emisji: 9.10.2022

Godzina emisji: 17.00

mo/kor

Czytaj także

Konkurs Wieniawskiego. Agnieszka Duczmal: najbardziej czeka się na osobowości

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 11:39
- Jako słuchacz wychowałam się na Konkursach Wieniawskiego. Pamiętam do dzisiaj Krzysztofa Jakowicza, grającego Koncert Szymanowskiego. Była to niesamowita kreacja. Po tylu latach wciąż mam ją w pamięci. Pamiętam również Bartka Nizioła, który także wychowywał się w Poznaniu, na Konkursach Wieniawskiego. Najpierw jako słuchacz, potem jako wygrywający Konkurs, a teraz jest w jury - mówiła Agnieszka Duczmal na antenie radiowej Dwójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 20:00
Program 2 Polskiego Radia zaprasza na transmisje i obszerne relacje z 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Wydarzenie rozpoczęło się 7 października o godz. 19.00 w jednej z najpiękniejszych sal koncertowych Europy - Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na antenie Dwójki transmitowaliśmy uroczystą inaugurację. Partnerem Konkursu jest Program 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń